Estimating instant fuel consumption by machine learning and improving fuel consumption
Anlık yakıt tüketiminin makine öğrenmesi ile tahmin edilerek iyileştirilmesi
  1. Tez No: 642816
  2. Yazar: BUĞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEOMAN NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İçten yanmalı motorların gelişimi hayatımızı önemli ölçüde değiştirmiştir. Her ne kadar kullanımları insanlığın ilerlemesini kolaylaştırmış olsa da, çevre kirliliğinin ve kaynak kullanımının en büyük sebeplerinden biri haline gelmişlerdir. Elektrikli araçlar ulaşımın geleceği gibi görünse de, içten yanmalı motorlar öngörülebilir gelecek için hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Günümüzde motor modifikasyonlarından aerodinamik değişikliklere kadar araç performansını arttırmanın ve yakıt tüketimini azaltmanın bir çok yolu mevcutur, ancak çeşitli durumlar altında aracın ne kadar yakıt tüketimi yapıp yapmayacağını doğrulamak zordur. Günümüz araçları bir çok sensör ile donatılmış olup bu sensörlerin birbiriyle haberleşebildiği kontrol ünitelerine sahiptir. Bu sebeple merkezi haberleşme veriyolundaki (Can) araç sensörü verilerine ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Bu protokol sayesinde, aracın içinde bulunan sensörler vasıtası ile hava yakıt karışımı oranı, yakıt basıncı, katalizatör sıcaklığı gibi ayrıntılı verilere ulaşılabilmektedir. Bu çalışma, makine öğrenme algoritmaları ile büyük ölçekli araç sensör verilerinin toplanması sonrasında anlık yakıt tüketimini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Oluşturulan model sayesinde sensörlerden elde edilen değişkenlerin anlık yakıt tüketimini nasıl etkilediği daha iyi anlaşılacak ve su enjeksiyonu, yan aynaların sökülmesi gibi yakıt tüketimi azaltması beklenen yöntemleri daha az efor harcayarak deneyimlemek mümkün hale gelecektir. Bu yaklaşım gelecekte araç üreticilerinin yakıt tüketimini azaltma amaçlı yapmış oldukları çalışmaları destekleyerek markete yeni yeknolojiler kazandırabilir. Bu sayede daha ekonomik ve daha az karbon salınımı yapılarak daha temiz bir çevreye sahip olabiliriz.
Özet (Çeviri)
With the development of the internal combustion engine, our lives have changed significantly. Although their use has facilitated the development of humanity they have become one of the major contributors to environmental pollution and resource utilization. Although electrical vehicles seem to be the future of transportation, internal combustion engines will continue to be a part of our lives for the foreseeable future. There are a vast multitude of techniques to enhance a vehicles performance and economy, from engine modifications to aerodynamic changes. However, it is difficult to verify the changes without knowing the fuel consumption of the vehicle under various situations. Modern cars are very technologically advanced and rely on sensors and actuators which communicate with control units, therefore it becomes possible to obtain data by using the vehicle sensor data from the controller area network (CAN) bus. Due to its bus structure, it is possible to reach real-time detailed data from sensors inside the vehicle such as O2 sensor voltage, fuel pressure, catalyst temperature etc. This study aims to predict the instantaneous fuel consumption by collecting a large-scale vehicle sensors' data and create a model with machine learning algorithms with the goal of better understand how the multiple variables influence the instantaneous fuel consumption. With this predictive model, it is possible to make fuel experiments and receive improvement results easily such as inlet water injection, side mirror aerodynamic optimization etc. This approach and the experiments can also support original equipment manufacturers in developing and marketing this technology in the future. This work may lead the way to a cleaner environment due to more economical and less polluting vehicles.