Human resources management: An Evaluative study of the Turkish Republic of Northern Cyprus business organizations from the perspective of European integration
- Tez No: 64285
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Günümüzde insan kaynakları yönetimi köklü değişikliklerden geçmektedir. Gelişen teknoloji, küreselleşen. ekonomi, ve gittikçe artan verimlilik arayışı organizasyonları, meslekleri, ve yaşam tarzlarını değiştirmektedir. İş hayatında görülen bu değişim insan kaynakları yönetimi konusunu yeniden değerlendirmek gereğini ortaya koymuştur. Avrupa Birliği'nin oluşumu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) işletmelerinin iş çevresinde çok önemli bir gelişmedir. KKTC Avrupa Birliği'nin siyasi bir parçası olsa da olmasa da, KKTC işletmeleri bu gelişmenin yarattığı fırsatları değerlendirmek, tehlikeleriyle de ilgilenmek zorundadır. Pazarını büyütmek isteyen şirketler farklı ülke ve kültürlerde mal ve hizmet satmak, üretmek, ve işbirliği yapmak durumundadır. Bu değişim KKTC işletmeleri için insan kaynakları yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Dahası Avrupa ülkelerinde insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde bir birleşme görülmektedir. Bazı araştırmacılara göre bilinen Japon ve Amerikan modellerinden farklı bir Avrupa insan kaynakları yönetimi modeli oluşmaktadır. Çalışma oluşmakta olan Avrupa insan kaynakları modeli ve bu oluşumun KKTC işletmeleri insan kaynakları yönetimine muhtemel etkileri inceliyerek, KKTC işletmelerinin Avrupa'da ki benzerleriyle uyumlu olabilmesi için insan kaynakları yönetiminde yapması gereken düzenlemeler değerlendirmektedir. KKTC işletmelerinde insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile ilgili veriler bir anket kullanılarak toplanmıştır. Bulguların sunulması ve değerlendirilmesinin ardından, KKTC işletmelerinde insan kaynakları yönetiminin geliştirilmesi için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today Human Resource Management (HRM) is going through substantial changes. Developments in technology, global economics, and the ever-intensifying pursuit of efficiency have altered organizations, careers, and life styles. Fewer full time jobs, the end of lifelong careers, and the growth of knowledge as a commodity all demand that we rethink the management of human resources. The creation of the European Union (EU) is a very significant development in the work environment of business organizations in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Although the TRNC is not politically part of the EU, it is important that business organizations in the TRNC take advantage of the opportunities and deal with the challenges that it provides. A harmonization in human resource management practices in the European countries lead researchers to believe that a distinct European style of human resource management is developing which is different from the familiar American or Japanese approaches. The study discusses the formation of a European style of human resource management and the possible influences of this formation on human resource management in the TRNC. Data on HRM practices in T.R.N.C. business organizations have been collected through a survey instrument. After the presentation and evaluation of the findings, some recommendations are made on improving human resource management in the T.R.N.C. business organizations. IX