İstanbul ili Esenyurt ilçesinde 40 yaş ve üstü bireylerde metabolik sendrom ve risk faktörlerin araştırılması
The investigation of metabolic syndrome and related factors in individuals aged 40 and over in İstanbul Esenyurt District
- Tez No: 642856
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Metabolik sendrom, artmış kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riski ile ilişkili önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünyanın birçok bölgesinde bilinmesine rağmen İstanbul Esenyurt ilçesindeki metabolik sendrom prevalansı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Esenyurt ilçesindeki metabolik sendrom prevalansını ve metabolik sendromun fiziksel aktivite ve beslenme ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma popülasyonu, İstanbul Esenyurt ilçesinde yaşayan 40 yaş ve üstündeki (ortalama yaşı 53,9 ± 9,7 yıl [aralıkta 40-82 yaş]) 332 (166 kadın - 166 erkek) yetişkinden oluşturuldu. Katılımcılar Esenyurt İnönü Aile Sağlık Merkezinde tahlil yaptıran hastalardan rastgele örnekleme metoduyla seçildiler. Metabolik sendromu tanımlamak için yeniden gözden geçirilmiş NCEP/ ATP III kriterleri kullanılarak her bir bileşenin prevalans tahminleri belirlendi. Fiziksel aktivite ve besin tüketimi anketlerle değerlendirilerek metabolik sendrom bileşenleri ile olan ilişkileri incelendi. Bulgular: Metabolik sendromun genel prevalansı %40,1; erkeklerde %37,3; kadınlarda ise %42,8 olarak bulundu. Metabolik sendromlu hastalarda 5 komponent prevalansına incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Metabolic syndrome is an important public health problem associated with an increased risk of cardiovascular disease and type 2 diabetes. Despite many regions globally, the prevalence of metabolic syndrome in the district of Esenyurt in Istanbul is unknown. The aim of this study is to investigate the metabolic syndrome prevalence and the relationship between metabolic syndrome and physical activity and nutrition in the district of Esenyurt in Istanbul. Material and Method: The population of study was composed of 332 adults (166 females - 166 males) aged 40 years or older (average age 53.9 ± 9.7 years [range 40-82 years]) living in Istanbul Esenyurt district. Participants were selected from randomized sampling method from the patients who underwent analysis at the Esenyurt İnönü Family Health Center. Prevalence estimates of each component were determined using revised NCEP / ATP III criteria to identify metabolic syndrome. Physical activity and food consumption were evaluated by questionnaires and their relationships with metabolic syndrome components were examined. Findings: The overall prevalence of metabolic syndrome is 40.1%; 37.3% in men; in women, it was found to be 42.8%.