Türkiye'deki büyük mağazalarda çalışan personelin iş doyumu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 64288
  2. Yazar: YAVUZ SELİM GÜZELSOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında, her alanda önemli değişim ve gelişmeler yaşanmakta olup, bu gelişmelerden toplumun bütün kesimleri önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu bağlamda, yoğun bir rekabet içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin basan unsurları içerisinde, insan kaynaklarının ön plana geçtiği görülmektedir. Bu çerçevede, günlük yaşamda giderek önemi artan büyük mağazaların başarısı, her şeyden önce profesyonel bir anlayışla, etkin ve verimli bir şekilde yönetilmelerine bağlıdır. Diğer bir ifadeyle, söz konusu işletmelerin başarı düzeyleri, insan kaynaklarını organize edebilmeleri ve faaliyetlerini iş doyumu yüksek personelle yürütülmeleri ile açıklanabilmektedir. Artan rekabet koşullarında, karlılık ve devamlılıklarını sürdürmek isteyen bu kuruluşların öncelikle çalışanlarının her yönden tatmin edilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, onların sorunlarının belirlenip, sağlıklı çözüm önerileri sunulması ile gerçekleşecektir. Bu çalışmada, büyük mağazalarda çalışan personelin iş doyum düzeyleri ortaya konularak sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu çerçevede, öncelikle iş doyumu kavramı, önemi ve işletmeler açısından iş doyumu araştırmalarının amaçlan ortaya konulmuştur. Daha sonra iş doyumunu ve duyumsuzluğuna yol açan faktörler belirtilmiştir. Ayrıca, organizasyonlarda iş doyumunun ölçülmesi ile uygulanan ölçütler, sonuçlan ve işletmelerde iş doyumunun yükseltilmesini etkileyen örgütsel yapı ve süreçler açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak, bu işletmelerde çalışan personelin iş doyum düzeyleri ortaya konularak, sorunları tespit edilip değerlendirilerek çözüm önerileri geliştirmek amacıyla, anket metodunun kullanıldığı uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. VIITURKCE ANAHTAR KELİMELER: İŞ DOYUMU İŞGÖREN MOTİVASYON TUTUM MORAL KEY WORDS IN ENGLISH JOB SATISFACTION EMPLOYEE MOTIVATION ATTIDUTE MORALE
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, in every section, important variations and progresses are being lived and all of the publics are effected of these developments. Because of this, it is seen that human resources is the first element of the success of administrations, wish to survive in the hard competition conditions. In this circle, the success of the department stores, have great importance during the daily life, depends on professional intelligence, active and profiable management. To another mean, the succcess degree of the concerning administrations is explained by organizing the human resources and managing by the satisfied staffs. Increasing commercial conditions, the establishments, wishing profitablity and continity, should satisfy the needs of their own staffs determining the problems of the personnel and suggesting the healthy solutions should be the suitable method. Hereby, the work satiety level of the staffs working at the department stores is expressed, the suggests on the solutions are improved. First of all, here we explained the work satiety concept, importance and the reason of the work satiety researchs for the administrations. After, the responsible facts of the work satisfaction and unsatisfaction are expressed. Beside of these, measurement, the applied scales, results and the organized structure and prosedüre effects on increasing work satiety are tried to explained. As a result, by expressing the work satiety degrees of the staffs working at these administrations determining the problems, appreciating them, for the purpose to let improve the solution suggestions, an inquiry method used in the applied research is done. vni