Kurumsal itibar yönetimi, örgütsel vatandaşlık olgusu ve büyüme performansı ilişkisi: Yenilik yöneliminin aracılık rolü
The relationships between corporate reputation management, organizational citizenship and growth performance: Intermediation role of innovation management
- Tez No: 642881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, kurumsal itibar yönetimi olgusu ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki pozitif yönlü doğrusal ilişkinin, yenilik yönelimi aracılığı ile sağlık kurumlarının büyüme performansına etkisi ampirik olarak test edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenlerinin arasındaki ilişkinin tespiti ve yenilik yönelimi olgusunun bu değişkenlerin üzerindeki aracılık etkisini test etmek üzere, çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Bu çalışma; kurumsal itibar yönetiminin ürün ve hizmetler ile sosyal sorumluluk alt boyutlarının büyüme performansı üzerinde pozitif yönlü doğrusal bir etkisinin olduğu, diğer boyutları olan vizyon ve liderlik, duygusal çekicilik ve kurumsal çevre boyutlarının tek başına etkisinin göreli olarak az olduğunu göstermiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışının ise yalnızca sivil erdem boyutunun büyüme performansı üzerinde pozitif yönlü doğrusal bir etkisinin olduğu, buna karşın diğergamlık, vicdanlılık, nezaket, centilmenlik boyutlarının etkisinin göreli olarak az olduğuna işaret etmektedir. Bu sonuçlara karşın araştırmanın bağımsız değişkenlerine yenilik yöneliminin aracılık etkisi eklendiğinde, değişkenlerin tüm alt boyutlarıyla birlikte sağlık kurumlarının büyüme performansına yaptığı doğrusal ve pozitif etkinin çok yüksek olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the effect of orientation empirical positive-linear relationship between corporate reputation management and organizational citizenship behaviour on the growth performance of healthcare institutions through innovation. It applies multiple regression analysis method to examine the relationship between these independent variables and the effects of innovation orientation on these mediator variables. This study shows the corporate reputation management's positive linear effect on growth performance with its social and products and services dimensions as well as its relatively low impact, individually, on other dimensions such as emotional attraction, corporate environment, vision and leadership. In addition, this study shows that only the organizational citizenship behaviour dimension has positive linear effect on the growth performance whereas effects of other dimensions such as altruism, conscience, courtesy and sportsmanship are relatively low. The results of the study illustrates that when the mediation effect of the innovation orientation is added to the independent variables, the positive effect, together with all the sub-dimensions of these variables, on growth performance of healthcare institutions.