İlkokul öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri ile yazma öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the written expression skills and writing self-efficacy beliefs of elementary school students
  1. Tez No: 642894
  2. Yazar: GÖKMEN GÜLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KUŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım beceri düzeylerini ve yazma öz yeterlik inançlarını çeşitli değişkenler açısından incelemek; yazılı anlatım becerisi ile yazma öz yeterlik inancı arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Kırıkkale ili merkezindeki ilkokulların dördüncü sınıflarında öğrenim gören ve basit tesadüfi yöntem yoluyla belirlenen 318 kız ve 245 erkek olmak üzere toplam 563 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, mart-nisan-mayıs aylarında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”,“Yazma Öz Yeterlik Ölçeği”,“Yazılı Anlatım Puanlama Formu”ve“Yazılı Anlatım İçin Yönerge Listesi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklemler t-Testi, Anova testi, Korelasyon analizi kullanılmıştır. Tüm analizlerde bilgisayar destekli istatistik programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri biçim ve dil anlatım puanlarının“orta”; yazılı anlatım becerileri içerik puanlarının“yüksek”düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Yazılı anlatım genel puanları“yüksek”düzeyde olsa da bu sonucun orta düzey sınırında olduğu fark edilmiştir. Yazılı anlatım beceri düzeylerinin öğrencilerin cinsiyeti ve sınıf mevcuduna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik öz yeterlik inançlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yazma öz yeterlik inancı öğrencilerin cinsiyetine ve sınıf mevcuduna göre anlamlı farklılık göstermektedir. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma öz yeterlik inançları ile yazılı anlatım becerileri arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak sınıf öğretmenlerine ve araştırmacılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate elementary fourth graders' written expression skill levels and writing self-efficacy beliefs in terms of several variables and to determine the relationship between written expression skill and writing self-efficacy belief. Correlational survey model is used in the research. The research sample consists of totally 563 students, 318 females and 245 males, studying at the fourth grade of elementary schools in the city centre of Kırıkkale and determined by simple random sampling method. The research was carried out in March, April and May, in the spring term of the academic year 2019-2018. In order to collect data,“Personal Information Form”,“Writing Self-Efficacy Scale”,“Written Expression Scoring Rubric”and“List of Instructions for Written Expression”were used. In data analysis, arithmetic mean, standard deviation, independent samples t test, Anova test, and Correlation analysis were used. Computer-aided statistical packages were benefitted for all the analyses. As a result of the research, for elementary fourth graders' written expression skills, the linguistic style and expression scores were found to be“middle”and the content scores were“high”. Although the overall scores for written expression were at“high”level, it was noticed that the result was at mid-level threshold. It has been determined that written expression skill levels differ significantly according to student gender and classroom size. It has been realized that writing self-efficacy beliefs of the elementary fourth graders are high. Also, writing self-efficacy belief differs significantly according to student gender and classroom size. It has been determined that a positive and low level of significant relationship exists between elementary fourth graders' written expression skills and writing self-efficacy beliefs. Based on the results obtained from the research, suggestions have been made for elementary school teachers and researchers.