An analysis of science fiction from a postcolonial perspective: The war of the worlds, stranger in a strange land and the algebraist in the light of Homi K. Bhabha's postcolonial theory
Sömürgecilik sonrası yaklaşımla bilim kurgu incelemesi: The War of the Worlds, Stranger in a Strange Land ve the Algebraist adlı eserlerin Homi K. Bhabha'nın sömürgecilik sonrası teorisi ışığında incelenmesi
  1. Tez No: 642897
  2. Yazar: RANA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezin amacı, değişen alt tabakanın tanımını ve bu yapılandırılmış kimliğin sömürgecilikte bir gruba uygulanan baskıyı haklı çıkarmak amacıyla nasıl kullanıldığını incelemektir. Çünkü sömürgecilik anlayışıyla beraber, bir grup belirli birtakım fiziksel farklılıklar nedeniyle üstünlüklerini ilan ederken bu söylemlerinin ne denli doğru olduğunu göstermek maksadıyla dışlanmış grubun alt sınıfa ait olduğun yönelik imalarda bulunur. Sömürgelerin dağılması ve post-kolonyalist söylemin yükselişe geçmesiyle birlikte bu anlayış her ne kadar etkisini kaybetmiş gibi görünse de yapılmış olan sadece alt katmanın öznesinde değişime gitmek olmuştur, buna karşın içeriğin varlığını olduğu gibi sürdürdüğü söylenebilir. Bu tarz söylemler sömürgeciler tarafından sömürülen toplumları ve bölgeleri kendi zenginliklerini arttırmak amacıyla suiistimal edebilmeleri için ortaya atılmıştır, ancak günümüzde özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle beraber geleneksel sömürgeciliğin de şekil değiştirdiği görülmektedir. Günümüzde daha ziyade geleneksel yeni bir insan tanımına gidilmekte ve de bu tanım üzerinden insanoğlunun üstünlüğünü vurgu yapılmaktadır. Bu çalışmada değişen insan tanımını ve sömürülen yeni özneyi analiz etmek amacıyla bilimkurgu türü, var olan sorunlara yeni bir bakış açısı getiren yabancılaştırma tekniğinden yararlanmak için seçilmiş olup değişen insan tanımı da incelendiğinden ayrıca posthümanizm kuramına odaklanılmıştır. Böyle olmakla birlikte sömürgeciliği ve yarattığı ötekileştirmeyi sorguladığı için postkolonyalizm çalışmanın asıl odağı olarak kalmıştır. Postkolonyal kuramı geliştiren düşünürler arasından ise melezlik kavramının görünürde iki farklı öznenin 'ne biri ne de diğeri' olacak şeklinde eş zamanlı varlığına olanak sağlayarak birleştirmesi nedeniyle Homi K. Bhabha'nın postkolonyalizm anlayışı öne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the ever-changing definition of the inferior and how this constructed identification is generated to justify the oppression which is imposed upon a group within colonialism. For with the colonial understanding, a group in society due to some physical differences declared their superiority while indicating the inferiority of the othered group to demonstrate the rightfulness of their discourse. Even though along with the decolonisation process and the rise of postcolonialism, such understandings started to lose their influence, it can be observed that the context remained by changing the subject of this inferiority. Such discourses are produced by the colonisers to abuse the colonised people and their lands to increase their wealth, however, now it is visible that the traditional colonialism is about to change with the technological developments and with it, the traditional definition of human and the values which are given to this definition is changing to emphasise on the superiority of humanity. In this thesis, to analyse the changing definition of 'human' and the new colonial subject, the science fiction genre is chosen to benefit from the alienation effect which is used in this genre to bring a new perspective to the current issues and since it examines the changing definition of human, posthumanism is mentioned. Nevertheless, the main concern remains as postcolonialism which questions the colonial practice and the otherness it originates and among postcolonial philosophers, due to the manner, his notion of hybridity combines two seemingly different subject to allow the simultaneous existence of 'neither one nor the other', the focus is on Homi K. Bhabha's postcolonial perspective.