Çimentosuz unikondiler diz artroplastisinin takiplerinde tibial eğimin değişmesi ve diz ekleminin fonksiyonel sonuçlarına etkisi
Tibial slope changes in cementless uniondylar knee arthroplasty and its relation to knee functional scores
- Tez No: 642910
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş Anteromedial osteoartritin cerrahi tedavisi için hastanın yaşına, genel durumuna, ek hastalıklarına, aktivite durumuna ve beklentisine göre yaklaşmakta fayda vardır. Deformite varlığında proksimal tibial osteotomiler tercih edilen yöntemler olsa da, eklem içi izole anteromedial osteoartritin cerrahi tedavisinde unikondiler diz protezin (UDP) rolü çok önemlidir. Biomet Oxford unikondiler diz protezi yıllar içerisinde mükemmel uzun süreli sağkalım oranları göstererek anteromedial osteoartritin cerrahi tedavisinde altın standart haline gelmiştir. Çimentosuz UDP hakkında birçok çalışma sağkalımı, fonksiyonel sonuçları, revizyon oranları ve radiyolusen hatları değerlendirmiş olsa da, zaman içerisinde yüksek yüklere maruz kalan posterior tibial eğimin potansiyel değişimini araştıran çalışma sayısı azdır. Bu araştırmanın amacı, çimentosuz olarak uygulanan unikondiler diz protezlerindeki ameliyat sonrası tibial eğimin zaman içerisinde değişikliğe uğrayıp uğramadığını ve bu değişimin fonksiyonel sonuçlara yansıyıp yansımadığını araştırmaktır. Gereç ve yöntem Araştırmaya Atatürk Eğitim ve Araştırma ve Ankara Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Ocak 2011 – Temmuz 2019 ayları arasında anteromedial osteoartrit ve fokal medial femoral kondil osteonekrozu tanılarıyla unikondiler diz artroplastisi uygulanan ve dahil olma kriterlerini karşılayan hastalar alındı. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; çimentosuz Biomet Oxford (Biomet Orthopedics, lnc, Warsaw, Ind) hareketli insertli unikondiler artroplastisi uygulanmış, en az 1 yıllık takip verileri olan hastalar olacak şekilde belirlendi. Çalışmadan çıkarılma kriterleri; çimentolu unikondiler artroplastisi uygulanmış olması, Biomet Oxford hareketli insertli protezden başka bir implantın uygulanmış olması, hastanın en az 1 yıllık takibin tam olmaması, hastanın takibi esnasında kaybedilmiş olması veya metalik komponentlerin herhangi birinin revize edilmiş olması olarak kabul edildi. Revizyon, herhangi bir metalik komponentin değişimi olarak tarif edildi. Çalışmaya dahil edilen ve üstüne analiz yapılan diz sayısı 161 olarak belirlendi. Hastalar ameliyat öncesi, ameliyattan hemen sonra ve son kontrolde basarak çekilmiş antero-posterior ve lateral standart diz grafileriyle değerlendirildi. Ameliyat öncesi dönemde; Kellgren-Lawrence sınıflanmasını kullanarak hastaların osteoartrit dereceleri; ekstremite dizilimi, varus deformitesi dereceleri ve posterior tibial eğim dereceleri ölçülerek kayıt edildi. Ameliyattan hemen sonra ve son kontrol grafilerinde; İmplant taşması, lateral kondilin OA derecesi, ekstremite dizilimi ve posterior tibial eğim dereceleri ölçülerek kaydedildi. Ameliyat öncesi sagittal plandaki posterior tibial eğim, lateral grafilerden ölçüldü. Ameliyattan hemen sonra ve son kontrolde çekilen kontrol grafilerinde tibial komponent posterior eğim ölçümü arasındaki fark analiz edildi ve fonksiyonel skorlarla ilişkisi değerlendirildi.. Ameliyat öncesi diz grafilerinde sagittal plandaki medial tibia platosunun eğimi ölçüldü., Ameliyat öncesi ve ameliyattan hemen sonra çekilen grafiler ile ameliyattan hemen sonra ve son kontrolde çekilen grafilerdeki eğimler arasındaki farklar ortaya konuldu. Hastalar son poliklinik vizitlerinde Görsel Analog Skalası (VAS), Oxford Diz Skoru (OKS), Tegner Aktivite Skoru (TAS) ve Diz Cemiyeti Skorları (KSS) ve Diz Cemiyeti Fonksiyonel Skoru (KSS-Func) ile değerlendirildi. Değerlendirme Çalışmaya dahil edilen hastaların 142'si kadındı (%88.2) ve yaş ortalaması 57.9 olarak tespit edildi. Tüm operasiyonların %52.2'si sol dize uygulandı. Ortalama VKİ 32.36 tespit edildi. Tüm fonksiyonel skorların ortalaması değerlendirildi. Hastalar genel olarak memnun olup, takip süresine göre ayırmaksızın, tüm skorların ortalama değerleri yüksek tespit edildi. Ameliyat öncesi dönemlerine göre, hemen ameliyat sonrası dönemde hastaların %85'inde valgusa doğru bir protez konumlandırılması izlendi. Hemen ameliyat sonrası dönemlerine göre, son kontrolde hastaların %70'inde ise varusa doğru ilerleme kaydedildi. İlk ameliyat sonrası posterior tibial eğim değerine göre hastaların %79'unda eğiminde artma görüldü. Eğimi artan bu hastaların %94'ünde değişim
Özet (Çeviri)
Introduction Anteromedial osteoarthritis is best approached by taking into consideration the patient's age, general status, comorbidities, activity level and expectations. Unicondylar knee arthroplasty has evolved into the gold standard for osteoarthritic conditions limited to the articular segment of the anteromedial knee. Biomet Oxford mobile bearing unicondylar implant has shown successful long-term results and is one of the most favored implants in the treatment of anteromedial arthritis. The long-term survivorship and revision rates of cementless unicondylar arthroplasties have been the topic of many studies but very few of them have focused of the posterior tibial slope, which is a spot subjected to high shear and compressive forces during knee movement. The aim of this study is to explore the changes taking place on the posterior tibial slope of cementless unicondylar knee arthroplasties and to define its relationship with functional knee scores. Material and method Patients undergoing a unicondylar knee arthroplasty for a diagnosis of anteromedial osteoarthritis or focal femoral osteonecrosis of the medial condyle at our two clinics (Ataturk Training and Development Hospital and later Ankara City Hospital) during January 2011 to July 2019 were selected for this retrospective study. Including criteria were the usage of a cementless mobile bearing Biomet Oxford (Biomet Orthopedics, lnc, Warsaw, Ind) implant and a minimal of 1 year follow up with complete radiographic and functional results. Exclusion criteria were the usage of an implant other that the one we mentioned, the usage of a cemented Oxford implant, lack of at least 1 year follow up or incomplete data, loss to follow up for any reason and the revision of any of the metallic implants. After the criteria were applied 161 patients were included in the study. All patients were analyzed on their last follow up visit using Visual Analog Scale (VAS), Oxford Knee Score (OKS), Tegner Activity Scale (TAS) and Knee Society Score (KSS). Patients were evaluated with antero-posterior and lateral radiographs taken preoperatively, immediately after the operation and on their last follow up visit. Osteoarthritic levels of the medial and lateral kondile according to the Kellgren-Lawrence classification, amount of knee varus deformity and angle and posterior tibial slope were recorded for all preoperative radiographies. On the radiographs taken immediately after surgery implant overhanging, knee alignment angles and the posterior tibial slope angles were measured. These three last variables were also measured on the radiographs taken on the last follow up visit and the changes between them were analyzed for statistical significance and for relationships with functional scores. The changes in the posterior tibial slope were measured on all three occasions. The changes occurring pre-to-immediately postoperatively and the changes occurring immediately postoperatively to late postop period were both analyzes for relations with functional scores. Results Out of 161 patients included 142 were female (88.2%) and mean age was 57.9. Left knee operations comprised 52.2% of all operations. The mean BMI value was 32.4. The mean values of all functional scores were high and the great majority of the patients were satisfied with the operation. Pre-to-postoperative changes on coronal knee alignment immediately after the operation showed an 85% of valgus implantation of the prosthetic. After this relative initial valgus alignment 70% of the knee alignments moved toward varus on the late follow up radiographs. Compared to the early postoperative values, 79% of all posterior tibial slopes increased on their last follow up x-rays. The majority (94%) of these increases, though, was ≤5 degrees. Statistical analysis revealed no significant relationship between any of these changes and the functional scores of the knee. A relationship was also sought between the changes in slope and age, BMI, sex, side, overhanging, OA advance on the lateral compartment and changes on coronal knee alignment. No statistical relationship was found between any of them and therefore a risk analysis could not be performed. Conclusion This study showed that the posterior tibial slope changes with time in all patients with cementless unicondylar knee arthroplasty. Most of these patients show an increased and an exceedingly small minority experiences a decrease. These changes are generally minor and do not affect functional scores. To better understand the reasons, long-term implications and risk factors leading to these changes, a larger study group will be needed.