Medial unikompartmental diz protezi uygulanan hastalarda postoperatif radyolojik dizilimin klinik değerlendirmeler üzerine etkisi
The i̇nfluence of postoperative radiographic alignment on clinical outcomes inpatients with medial unicompartmental knee arthroplasty
  1. Tez No: 800360
  2. Yazar: SELAHATTİN AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Gonartrozun ileri evrelerinde hastalar için en yüz güldürücü tedavi yöntemi günümüzde diz eklemi rekonstrüksiyonu ameliyatlarıdır. Bu aşamada eskiden popülaritesi daha az olan unikondiler diz protezi ameliyatı; daha teknolojik tasarımlar, uygun hasta seçim endikasyonları ve daha minimal invaziv tekniklerle sağlanan başarılarla günümüzde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada medial UDP uygulanan hastaların radyolojik dizilim ve komponent pozisyonlarının orta dönem sonuçlar ve fonksiyonel kapasiteyle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Olgular ve yöntem: Çalışmaya hastanemize 2016-2021 yılları arasında gonartroz nedeniyle medial unikondiler diz protezi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterleri; Hastanenin programı olan probel ve hastanenin sectra uniview sitesinde kayıtlı 2016-2021 tarihleri arasında medial çimentolu Oxford faz 3 unikompartmantal diz protezi uygulanan ve yeterli radyolojik görüntülemesi olan hastalar. Dışlanma kriterleri: 2 yıldan az takip, tümör ve enfeksiyon olması, enflamatuar artrit tanılı hastalar, vefat eden hastalar, revizyon cerrahisi olan hastalar, kontrole gelmeyen ve radyolojik görüntüsü eksik olan hastalar. Çalışmada hastaların postoperatif dönemdeki radyografik ölçümleri üzerinde mekanik tibiofemoral açı, femoral ve tibial implantın koronal ve sagital düzlemdeki varus-valgus ve fleksiyon-ekstansiyon açılarının saptanması yapıldı, kontrole geliş zamanları not edildi. Kontrollerde hasta yaşı, cinsiyeti, vücut-kitle indeksi not edildi. HSS diz skorunun, eklem hareket açıklığının, VAS'ın ve EQ-5D-3L hayat kalite skorunun değerleri radyolojik ölçümlerle karşılaştırılarak ölçüldü. İstatistik analizler SPSS 26.0, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney ve Pearson korelasyon testi kullanılarak yapıldı. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya 45 hastanın 61 dizi dahil edildi. Hastaların takip süresi 2 ile 6 yıl arasındaydı (ort 3.8 yıl). Çalışmamızda radyolojik dizilimin ve komponent pozisyonunun HSS diz skoru ve VAS skoru üzerinde anlamlı istatistiksel farklılık göstermediği bulundu. Fonksiyonel kapasite ve eklem hareket açıklığı değerleri ile karşılaştırıldığında sagital planda tibial komponentin eğimi nötral değerlere yakın olan grubun skorları anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Çok merkezli bir çalışma olmaması ve hasta sayısının yüksek olmaması, kontrol aralıklarının düzenli olmaması çalışmanın sınırlılıklarıdır. Çıkarım: Bu çalışmada medial unikondiler diz protezi uygulanan hastalarda postoperatif radyolojik dizilim farklılıklarının klinik düzeyde ve fonksiyonel kapasite üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ancak tibial komponentin sagital düzlemde nötral eğime yakın şekilde koyulmasının fonksiyonel kapasiteyi anlamlı düzeyde arttırdığı saptanmıştır. Not: Çalışmada değerlendirilen gonartroz hastaları medial kompartmanda osteoartrit nedeniyle tanı almışlardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Currently, the most promising treatment modality for patients in advanced stages of gonarthrosis is surgical reconstruction of the knee joint. Unicondylar knee replacement surgery, less popular in the past, is now becoming more common because of the success achieved with more technological designs, appropriate indications for patient selection, and minimally invasive techniques. The purpose of this study was to investigate the relationship between radiographic alignment and component positions of patients who underwent medial UDP and midterm outcomes and functional capacity. Cases and Methods: Patients who underwent medial unicondylar knee arthroplasty due to gonarthrosis in our hospital between 2016 and 2021 were included in the study. Inclusion criteria; patients with adequate radiologic imaging who underwent a medially cemented single-piece Oxford phase 3 knee arthroplasty between 2016 and 2021 and were registered in the hospital's probel program and on the hospital's sectra uniview website. Exclusion criteria: less than 2 years follow-up, tumor and infection, patients with inflammatory arthritis, patients who died, patients who underwent revision surgery, patients who did not present for follow- up and whose radiological image was missing. In the study, the mechanical tibiofemoral angle, varus-valgus angle, and flexion-extension angle of the femoral and tibial implants were determined in the coronal and sagittal planes from the patients' postoperative radiographic measurements, and the arrival times for the controls were noted. Patient age, sex, and body mass index were noted for the controls. ​HSS knee score, range of motion, VAS, and EQ -5D- 3L quality of life score values were obtained by comparison with radiological measurements. Statistical analyzes were performed using SPSS 26.0, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney, and Pearson correlation tests. Ethics committee approval was obtained for the study. Results: 61 knees of 45 patients were included in the study. The follow-up time of the patients ranged from 2 to 6 years (mean 3.8 years). In our study, it was found that radiographic alignment and component position showed no statistically significant difference on HSS knee score and VAS score. When the functional capacity and range of motion values were compared, it was found that the values of the group whose tibial component sagittal plane inclination was close to the neutral values were significantly higher. The limitations of the study are the lack of a multicenter study, the small number of patients, and the irregularity of the control intervals. Conclusions: This study found that postoperative radiographic alignment differences made no significant difference on clinical level and functional capacity in patients who underwent medial unicondylar knee arthroplasty, but placement of the tibial component close to the neutral inclination in the sagittal plane significantly increased functional capacity. Note: Gonarthrosis patients in the study were diagnosed with osteoarthritis in the medial compartment.