Eşitlik ve benzerlik işlevli sözdizimsel yapılar
Syntactic structures with equality and similarity functions
- Tez No: 642924
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Eşitlik derecesi; kavramların karşılaştırılıp eşit ölçüde gösterilmesi ya da kavramların nesnelerde veya kişilerde eşit ölçüde bulunduğunu göstermek için başvurulan karşılaştırma yolu olarak ifade edilebilir. Benzerlik ise başka bir şeyle ortak niteliklerin bulunması veya görünüş ve yapı bakımından bir başkasına benzemek, yerini tutabilmek olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada Türkiye Türkçesinde eşitlik ve benzerlik işlevli sözdizimsel yapılar incelenmiştir. Bunun için çeşitli dilbilgisi kitapları ile dilbilgisi ve dilbilim sözlükleri taranmıştır. Elde edilen verilerden bu işlevleri karşılayan sözdizimsel yapılar belirlenmiş ve belirlenen yapılar kendi içinde sınıflandırılmıştır. Eşitlik ve benzerlik işlevli sözdizimsel yapıların bağlam içi kullanımlarını tespit etmek için de çok sayıda farklı alan ve türden metinler içeren oldukça geniş kapsamlı bir derlem olan Türkçe Ulusal Derlem (TUD) kullanılmıştır. Teori bölümünde tasnif edilmiş olan eşitlik ve benzerlik işlevli sözdizimsel yapılar, TUD'da taranmış ve derlemin sıraladığı bulgular dikkatle incelenerek söz konusu yapıların kullanım sıklıkları tespit edilerek yeteri kadar metin çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The degree of equality; It can be expressed as a comparison method to compare and show concepts equally or to show that concepts exist equally in objects or people. Similarity can be defined as having common qualities with something else, or being similar to others in terms of appearance and structure. This study Turkish in Turkey, equality and similarities in the way syntactic structures were examined. For this, various grammar books and grammar and linguistics dictionaries were scanned. Syntactic structures that meet these functions were determined from the obtained data and the determined structures were classified within themselves. The Turkish National Corpus (TUD), which is a very comprehensive compilation containing many different fields and types of texts, was also used to determine the contextual uses of syntactic structures with equality and similarity functions. Syntactic structures with equality and similarity functions, classified in the theory section, have been scanned in TUD and the findings listed in the collection have been carefully examined, and the frequency of use of these structures has been determined and enough text has been included in the study.