Understanding the role of attitudes in counterfeit purchase behavior
Taklit ürün satın alma davranışında tutumların rolünü anlamak
  1. Tez No: 835021
  2. Yazar: İREM GÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Taklitçiliğin ve taklit lüks ürünlerin artışının işletmeler, tüketiciler ve küresel ekonomi için zorluklar yarattığı günümüzde, tüketicilerin taklit ürün satın alma kararlarının arkasındaki nedenleri ve bu tür davranışlarla ilişkili etik kaygıları anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu konu son zamanlarda dikkat çekmeye başlamış olmakla birlikte, tüketicilerin bilinçli olarak taklit ürün satın almalarına ilişkin hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçtan hareketle, bu çalışma öncelikle bilgi fonksiyonun rolünü ve diğer tutum fonksiyonları ile ilişkisini ve ahlaki ayrışmanın ve taklit eğiliminin algılanan benzerlik ve taklit ürün satın alma niyetini nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma aynı zamanda duygusal marka bağlılığının ve öz benlik uyumunun düzenleyici etkilerini de araştırmaktadır. Çalışma için lüks çanta kategorisinden iki marka ana markalar olarak seçilmiş ve katılımcılar aynı ürünün taklit ve orijinal versiyonu olmak üzere iki görseli içeren marka koşullarından birine rastgele atanmıştır. Veriler, çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak 306 kadın tüketiciden oluşan bir örneklemden toplanmıştır. Önerilen modeli ve hipotezleri test etmek için Smart PLS 4.0 kullanılarak kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) uygulanmıştır. Bulgular, bilgi işlevinin orijinal ve taklit ürünler arasındaki algılanan benzerliği olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca analiz, ahlaki ayrışmanın taklit ürün satın alma niyeti üzerindeki olumlu etkisini de desteklemektedir. Bulguların, bilinçli taklit tüketimin altında yatan motivasyonlara daha fazla destek sağlayarak ve bu bağlamda bilgi işlevi, ahlaki ayrışım ve taklit eğiliminin oynadığı kritik rolü vurgulayarak taklit ürünlerle ilgili literatüre değerli katkıda bulunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growth of counterfeiting and counterfeit luxury goods continues to pose challenges for businesses, consumers, and the global economy. It is of utmost importance to understand the reasons behind consumers' decisions to buy counterfeit products and the ethical concerns associated with such behavior. Although this subject has gained attention lately, there is still a need for further investigation into consumers' deliberate purchasing of counterfeit goods. Based on this need, this study primarily examines the role of the knowledge function and its relationship with the other attitude functions, along with how moral decoupling and counterfeit proneness affect perceived similarity and counterfeit purchase intention. It also investigates the moderating effects of emotional brand attachment and self-congruence. For the study, two brands from the luxury handbag category were selected as the parent brands, and the participants were randomly assigned to one of the brand conditions in which they viewed two images – a counterfeit and a genuine version- of the same product. The data is collected from a sample of 306 female consumers using an online survey. To test the proposed model and the hypotheses, partial least square-structural equation modeling (PLS-SEM) was employed using Smart PLS 4.0. The findings reveal that knowledge function negatively influences the perceived similarity between original and counterfeit products. Moreover, the analysis supports the positive effect of moral decoupling on counterfeit purchase intention. These findings are believed to be particularly valuable in contributing to the literature on counterfeits by providing further support for the underlying motivations of deliberate counterfeit consumption and enhancing this stream of research further by highlighting the critical roles of knowledge function, moral decoupling, and counterfeit proneness in this context.