Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yönelme hâli eki (+a) ve işlevini bulma durumu üzerine bir inceleme
A study towards examining 6th gradesecondary-school stundents' case of finding the dative suffix (+a ) and it's function
  1. Tez No: 642940
  2. Yazar: CEYDA KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okulların 6. sınıf ortaokul öğrencilerinin yenilenen Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndaki yönelme hâli ekini ve işlevlerini bulma durumlarının incelenmesi ve farklı değişkenler bakımından yönelme hâli ekini ve işlevlerini bulma durumlarında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca aynı okullarda görev yapan öğretmenlerin ve öğrencilerin yönelme hâli ekini ve işlevlerini bulmayla ilgili görüşleri de ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, nicel boyutta 2018-2019 eğitim öğretim yılında Antalya ilinde bulunan 4 ortaokulda öğrenim gören 160 altıncı sınıf öğrencisi; nitel boyutta ise açık uçlu soruya cevap veren 160 altıncı sınıf öğrencisi ile çalışmada belirlenen ölçütlere uyan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 26 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada karma yöntem ve nicel verileri desteklemek için gömülü desen kullanılmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 28 cümle ve 3 paragraftan oluşan bir ölçme aracıyla; nitel veriler 15 -20 dakika süren yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Öğrencilerden elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlere geçilmeden önce değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi ile sınanmıştır. Gerçekleştirilen test sonucunda normal dağılım göstermeyen değişkenlerin bağımsız iki grup karşılaştırılmalarında non-parametrik testlerden olan Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis Test kullanılmıştır. Kruskal Wallis Test sonucunda gruplar arasında farklılık görüldüğünde bu farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığının test edilmesinde non-parametrik post-hoc tekniklerinden Tamhane-T2 kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanılmıştır. Veriler ayrıca yüzde ve frekans analizleri ile beraber tanımlayıcı istatistik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This aim of this study is to determine whether there is a significant difference in case of finding dative suffix and its functions in terms of different variables, and to examine the case of findings of the dative suffix and its functions at renewed Turkish Lesson Education Program for 6th Grade Secondary-School students of state and private schools affiliated to Ministry of National Education. Also, an effort was made to put forth the thoughts of students and teachers that work at these same schools. Group that is included in this study contains of a total 160 sixth grade students in terms of quantitative extent taken from 4 different schools at 2018-2019 school year which located at Antalya province; 160 sixth grade students in terms of qualitative extent that answered open ended questions alongside the 26 Turkish Lesson teachers that volunteered to join and that are suitable for the standards of this study. In the study, embedded patterns were used to support the mixed method and quantitative data. Quantitative data was obtained by a measurement tool prepared by the researcher while the qualitative data were obtained by semi-structured meetings that take 15-20 minutes. Quantitative data obtained from the students analyzed with SPSS 22.0 package software. Before the analyzes were done, compliance of variables to normal distribution were tested with Kolmogorov-Smirnov (K-S) test. After the results of K-S test, Mann Whitney U test which is one of the non-parametric tests was used in comparison of two groups of variables that did not have normal distribution. Kruskal Wallis Test was used in comparisons of more than two groups of variables that did not have normal distribution. After the Kruskal Wallis Test, in the groups that showed differences, Tamhane-T2 technique which is one of the non-parametric post-hoc tests was used to find out the group that caused this to happen. As for the comparison of qualitative data, Chi-Square test was used. Statisticanalyzesof the data were also done along the percentage and frequency analyzes.