Ideology and truth: A gramscian perspective on the structure of modern political propaganda
İdeoloji ve doğruluk: Modern siyasi propagandanın yapısına gramşiyan bir bakış açısı
- Tez No: 642939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİOVANNİ FLİPPO MION
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, ideoloji ve propagandanın birbirini nasıl etkilediği ve propagandanın ideolojileri yaymaya nasıl yardımcı olduğunu tartışmaktadır. Karl Marx ve Friedrich Engels'in, ideolojinin yozlaşmış doğası üzerine başlattıkları tartışmalar ışığında, ideolojinin sıklıkla bir yönetici tarafından empoze edildiği düşünülmüş ve halkın değil de gücü elinde tutanların fikirlerini yansıttığı için hayatın bir gerçeği olarak kabul görmemiştir. İdeolojilerin toplumun kültürü içerisinde de doğup gelişebileceği fikri, Antonio Gramsci'nin ideoloji anlayışına kadar görmezden gelinmiştir. İdeolojinin yapısına dair ortaya çıkan bu yanlış anlayış, propaganda teorilerine de yansımaktadır. Söz konusu teorilerin büyük bir kısmı, propagandanın amacının ideolojileri yaymak olduğuna dair fikir birliği oluştursa da bu ideolojileri yayarken propagandanın nasıl işlediğini kavramada yetersiz kalmaktadırlar. İdeolojileri yozlaşmış kabul eden bu teoriler, yalan iddiaların ideolojileri yaymada çok daha başarılı olduğu kanısını gütmektedirler. Bu tez, esas sorunun propagandanın doğrularla bir ilişkisi olmadığını savunan ve propagandayı genellikle yalanlarla ilişkilendiren varsayıma karşı çıkmaktadır. Söz konusu teoriler gerçeklerin önem kazandığı modern propagandayı değerlendirmede başarısız oldukları için, bu araştırma geleneksel propaganda anlayışına eleştirel bir bakış açısı getirmektedir. Bunun bir sebebi, 21. yy siyasetinde, halka iletilen şeylerde, gerçeklerin muazzam bir etkisi olmasıdır. Aslında gerçeklerin aşikar yalanlardan çok daha etkili olduğu önceki teoriler tarafından da fark edilmiş fakat bahsedilen gerçeklerin çoğunlukla uydurma olduğu görülmüştür. Modern propagandanın zorlayıcı kısmı ise, bu tür propagandada resmi istatistiki verilerin kullanılması ve fakat bu verilerin halka bir şekilde çarpıtılarak yansıtılması sonucu, propaganda olup olmadığı konusunda şüphe duyulmasıdır. Gramşiyan bakış açısını ele alan bu tez, ideolojilerin yozlaşmış olması gerekmediğini ve kitlelerin inanması için yalanlara başvurmak zorunda olmadığını savunmaktadır. Söz konusu teoriler propaganda iddialarının yalana dayalı olduğunu öne sürdüğünden, bu tez böyle bir argümanın geçersizliğini göstermeyi hedeflemektedir. Elimizdeki araştırma, yaygın kanının aksine, günümüz siyasetinden örneklerle karşı argümanlar sunmakta ve halka açık, uydurma olmayan, gerçek, kolaylıkla erişilebilen, otoritelerce onaylanan ve resmi evrak ve bilimsel çalışmalarda yayınlanan bilgilerin 'gerçekçi propaganda' olarak kullanılabildiğini göstermektedir. Tez, bu tür propagandadaki esas çarpıtmanın yalan ve sahte ifadelerin kullanılmasında değil, gerçeklerin kitlelere sunuluş biçiminde olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ideologies are essential components of political propaganda. In fact, propaganda in the political terrain has one single aim, to spread ideologies. Due to this much-debated concept-ideology-, controversies arise on how one endorses the other and helps ideologies reach to masses. Starting from Karl Marx & Friedrich Engels's the term has been quite often seen as distorted. The possibility that ideologies can be born within the culture of a society was widely ignored until Antonio Gramsci's notion of ideology. This misunderstood nature of ideologies was reflected in propaganda theories, as well. Even though the majority of these theories agree that the main aim of propaganda is to spread ideologies, they fail to appreciate how propaganda works in spreading those ideologies. Since ideologies are held to be distorted, it has been surreptitiously yet widely believed that false claims are more likely to succeed in spreading ideologies. This thesis contends that the traditional understanding of propaganda is wrong, for these theories mostly fail to appreciate modern propaganda, in which truth has utmost value. First, in 21st century politics, facts have an immense effect on the way things are delivered to the public. The challenging part of modern propaganda is that the very official and statistical facts are utilized but presented in such a way that it is hardly ever noticed. Second, we need to acknowledge that ideologies are not necessarily distorted and they do not call for lies to be believed by masses. More precisely, since this correlation takes us directly to the conclusion that propagandistic claims are false, I intend to demonstrate why this sort of an argument would be unsound. This argument shall be unfolded in the counter examples, which are based on not the fabricated truths but on facts that are open to public, readily available, approved by authorities and published in official state documents or scientific studies. Much of the distortion in this sort of propaganda comes from its presentation to the public, so that it goes unnoticed.