Sosyal bilgiler dersinde eğitsel şarkı kullanımının akademik başarı ve kalıcılık üzerine etkisi
The effect of educational song usage on the teaching process in social studies education
  1. Tez No: 642941
  2. Yazar: HANİFE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Müzik insan hayatının her döneminde (çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık) onunla birlikte yaşayan, insanın onsuz edemediği bir olgudur. Müziğin bireysel, toplumsal, kültürel, ekonomik, ulusal, uluslararası işlevlerinin yanı sıra eğitsel bir yönü de bulunmaktadır. Çünkü müzik öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Müziğin eğitimde bir öğretim materyali olarak kullanılması daha çok“eğitsel şarkı”olarak ifade edilmektedir. Eğitsel şarkıların motivasyon artırıcı yönü eğitimde oldukça önemlidir. Eğitsel şarkılarla işlenilen derslerde öğrenciler daha çok eğlenmekte ve derse olan ilgileri artmaktadır. Derse olan ilgilerinin artması öğrenme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Öte yandan eğitsel şarkıların hatırlamaya olan etkisi de oldukça önemlidir. Şarkıların ritmi ve sözleri akılda kalıcı bir etki uyandırmaktadır. Bu nedenle eğitimde özellikle soyut konularda eğitsel şarkılardan faydalanılması konunun akılda kalıcılığını artırabilmektedir. Sosyal bilgiler dersi de oldukça soyut konular içeren bir derstir. Bu konuların eğlenceli bir şekilde öğretilmesinde ve akılda kalıcı bir hale getirilmesinde eğitsel şarkılardan yararlanılabilir. Ayrıca sosyal bilgiler dersi öğrenciler tarafından sıkıcı ve ezber gerektiren bir ders olarak görülmektedir. Öğrencilerin derse olan ilgilerini artırmak ve bakış açılarını değiştirebilmek amacıyla da eğitsel şarkılardan faydalanılabilir. Bu araştırmada eğitsel şarkıların öğretim materyalli olarak kullanılmasının sosyal bilgiler dersi öğretim sürecinde akademik başarı ve kalıcılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte uygulandığı karma model kullanılmıştır. Araştırmanın iki boyutundan birisi olan nicel boyutta, ilköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde kullanılan şarkıların, öğrencilerin ilgili dersteki bilişsel (bilgi ve becerileri) süreçlere etkisini ve aynı zamanda öğrenmelerinin kalıcılığına etkisini belirlemek amacıyla“öntest-sontest kontrol gruplu”deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise nicel boyutu destekleyen nitel araştırma yöntemlerinden ise fenomenoloji (olgu bilim) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019–2020 öğretim yılında Tokat /Merkez'e bağlı bir köy okulunda öğrenim gören 7/A ve 7/B sınıfları öğrencileri oluşturmaktadır. 7/B sınıfı deney grubunu oluştururken, 7/A sınıfı ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda 14, kontrol grubunda 12 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda ise çalışma grubunu, deney grubunda yer alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla akademik başarı testi ve öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda eğitsel şarkıların öğretim materyali olarak kullanıldığı deney grubunun akademik başarı açısından, kontrol grubundan daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 12 hafta sonra başarı testi deney ve kontrol grubu öğrencilerine yeniden uygulanmıştır. Nicel veriler, Mann-Whitney U, ve Wilcoxon ile, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Uygulama sonuçları analiz edildiğinde deney grubu öğrencilerinin kalıcılık sonuçlarının kontrol grubu öğrencilerinden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Açık uçlu soru formlarına bakıldığında, deney grubu öğrencilerinin eğitsel şarkılarla ders işlenmesi konusunda olumlu dönütler verdiği görülmüştür. Öğrenciler eğitsel şarkılarla işlenen derslerin eğlenceli ve güzel geçtiğini, ayrıca eğitsel şarkıların öğretici ve akılda kalıcı olduğunu dile getirmişlerdir. Katılımcıların tamamına yakını eğitsel şarkıların diğer derslerde ya da konularda kullanılması gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Music is a phenomenon that lives with it in every period of human life (childhood, youth, adulthood, old age), which one cannot manage without. Besides its individual, social, cultural, economic, national, international functions, music also has an educational aspect. In other words, music has an educational quality in essence. The use of music as a teaching material in education is mostly referred to as an“educational song”. The motivational aspect of educational songs is very important in education. The students have more fun and their interest in the lesson increases in the lessons that are made with educational songs. The increased interest in the course affects the learning process positively. On the other hand, the effect of educational songs on remembering is also very important. The rhythm and lyrics of the songs have a catchy effect. For this reason, benefiting from educational songs especially on abstract subjects in education can increase the catchiness of the subject. Social studies lesson is also a course with very abstract topics. Educational songs can be used to teach these topics in a fun way and make them memorable. In addition, social studies lesson is seen by the students as a boring and memorizing lesson. Educational songs can also be used to increase students' interest in the lesson and to change their perspectives. In this study, the effect of using educational songs with instructional materials on the academic achievement and permanence in the social studies teaching process was investigated. The mixed model in which quantitative and qualitative research methods are applied together was used in the research. In order to determine the effect of the songs used in the 7th grade social studies course in primary education on the cognitive (knowledge and skills) of the students in the related course and also on the permanence of their learning, an experimental pattern with“pretest-posttest control group”was used. Among the qualitative research methods, phenomenology (phenomenology) method was used. The study group of the study consists of students studying in 7 / A and 7 / B classes studying in a village school in Tokat / Center in 2019-2020 academic year. While the 7 / B class was the experimental group, the 7 / A class was determined as the control group. There are 14 students in experimental group and 12 in control group. The students who take place in experimental group, form the study group in the qualitavite dimension of the search. In the research, academic achievement test and student interview form were used to collect data. As a result of the research, it was revealed that the experimental group, where educational songs were used as teaching materials, was more successful than the control group in terms of academic success. Also, after 12 weeks, the achievement test was re-applied to the experimental and control group students. While quantitative data has been resolved with Mann Withney U and Wilcoxon, qualitative data has been resolved with content analysis method. When the application results were analyzed, it was observed that the permanence results of the experimental group students were higher than the control group students. Looking at the open-ended questionnaires, it was seen that the experimental group students gave positive feedback on the teaching of lessons with educational songs. The students stated that the lessons taught with educational songs were fun and beautiful, and the educational songs were instructive and catchy. They stated that almost all of the participants should be used to use educational songs in other lessons or subjects.