Göçmen hukuku bağlamında 2011 sonrası Türkiye'deki gayrimüslim göçmenlerin durumu
The situation of non-muslim immigrants in Turkey after 2011 in the context of immigration law
  1. Tez No: 642942
  2. Yazar: SEDAT ANARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye, 2011 yılı ve sonrasında komşu ülkelerden gelen kitlesel göçe maruz kalmıştır. Bu göçün büyük bir kesimini Müslüman ülke vatandaşları oluştursa da azımsanmayacak derecede Gayrimüslim azınlık da Türkiye'ye sığınmıştır. Bu araştırma temel olarak 2011 yılı ve sonrası göç eden Gayrimüslim azınlıkların Türkiye'deki durumlarını hukuken sorgulamak ve konuyla ilgili Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara ne derece uyduğunu araştırmak üzerine şekillenmiştir. Göçmen hukuku bağlamında gayrimüslim azınlıkların haklarının ve hukuki statülerinin incelendiği bu araştırmanın birinci bölümünde; konuya dair ön bir bilgi sağlamak adına göç, göçmen, mülteci ve sığınmacı terimleri ile azınlık kavramları açıklanmıştır. Ayrıca, göçmen açısından göç ettiği yerde dini değerlere saygı; haklar itibariyle de özgür hissetme ve temel haklardan yararlanabilme durumları göç- din ilişkisi ve göç-hukuk ilişkisi ekseninde değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, göçmen hukuku ana başlığı altında ulusal ve uluslararası mevzuat açıklanmıştır. Burada amaç, uluslararası mevzuatta yapılan sözleşmelerin ve düzenlemelerin ulusal mevzuattaki karşılığını ortaya koymaktır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de yaşayan Müslüman olmayan azınlıkların hukuki durumları ve sahip oldukları dini kimlikleri ile bu kimliklerin Türkiye toplumuna yansımaları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son bölümünde ise, 2011 yılı sonrası Müslüman olmayan azınlıklara yönelik yapılan yasal düzenlemelere, Türkiye'nin AB ile uyumu neticesinde yürüttüğü entegrasyon politikalarına ve Türkiye'nin Müslüman olmayan göçmenlere yönelik yürüttüğü politikasına karşı AB'nin tutumuna değinilerek; 2011-2019 yılları arasındaki AB ilerleme raporları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been exposed to massive migration in the year 2011 and later from neighboring countries. The big part of this migration is considerable degree from Muslim countries citizens but again negligible asylum seeker or refugee have been filled to Turkey. This research has been formed to investigate on that basis in 2011 and later emigrated legally to query the status of non-Muslim minorities in Turkey and to what extent a party to comply with the international agreements as relevant. In this research it has been based on the improvements in Turkey against Non-Muslim immigrants after 2011 year period. In the first part of this research, for examining the rights and legal status of non-Muslim minorities in the context of immigrant law; In order to provide preliminary information on the subject, the terms migration, immigrant, refugee and asylum seeker and minority concepts are explained. Also, respect for religious values in the place of migration according to the immigrant; feeling free and benefiting from basic rights in terms of rights were evaluated in the axis of immigration-religion relationship and immigration-law relationship. In the second part of the research, national and international legislation is explained under the main title of immigration law. The aim is here to reveal the equivalence of agreements and regulations made in international legislation in national legislation. In the third part, the legal status of non-Muslim minorities in Turkey and migrated to non-Muslim minorities in Turkey, religious identity, which causes them to qualify as minorities focused on the reflection of the identity of the society in Turkey. On the other hand, in recent years application of Non-Muslim Asylum seekers to Turkey has been increased. At the end of the research, the legal regulations against to Non Muslim minorities , the integration policies to EU and conducted by the EU's attitude towards Turkey's non-Muslim reference to immigration policies in the year of 2011 and EU progress reports between 2011- 2019 has been examined