Tefsir-i Miracu'n-Nebî'de geçen hadislerin tahric ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the resources of hadith of Tefsir-i Miracu-Nebi
  1. Tez No: 642943
  2. Yazar: MİNE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMİN SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mi'raciyyeler, İslâm kültür geleneğinde önemli bir yere sahiptir. Hz. Peygamber'in mi'racı bu sebeple birçok müslüman şairin şiirine konu olmuştur. Muhammed İlhâmî Efe, 20. yüzyıl başlarında yaşamış, Kars'ın yetiştirdiği âlim ve şair bir mutasavvıftır. Telif ettiği 'Tefsîr-i Mi'racu'n-Nebî' isimli eser son dönem mi'raciyyelerindendir. Eserde yalnızca edebî bir üslup kullanılmamış birçok âyet ve hadise atıfta bulunulmuştur. Miraç konusu başta olmak üzere çeşitli dini konularda özgün yorumlar ortaya konulmuştur. Müellifin sûfi kişiliği de âyet ve hadislere yaptığı yorumlar üzerinde etkili olmuştur. Bu çalışmada eserde yer alan hadislerin kaynakları tespit edilmiş ve onun işari yorumları mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mirajiyyas (the type of poetry book about the rise of the Prophet to the sight of Allah) have an important place in the Islamic cultural tradition. Therefore, the Prophet Muhammad's Miraj (it is the rise of the Prophet Muhammad to the floor of Allah and talking to him.) was the subject of the poetry of many Muslim poets. Muhammed İlhâmî Efe is a sufi scholar and poet who lived in Kars and lived in the early 20th century. His work titled 'Tefsîr-i Mi'racu'n-Nebî' is one of the most recent Mirajiyyas. In the book, not only a literary style was used, but many verses and hadiths were referred. Specific comments have been put forward on various religious issues, especially the subject of Miraj. The author's sufi personality also influenced his comments on verses and hadiths. In this study, the sources of the hadiths in the work were determined and the his interpretations were compared in a comparative way.