Local music elements in contemporary music of Turkey: The case of 'Sesin Yolculuğu - The journey of sound' festival
Türkiye'nin çağdaş müziğinde yerel müzik unsurları: 'Sesin Yolculuğu' festivali örneği
- Tez No: 642944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ALTINBÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması Sesin Yolculuğu – Genç Besteciler Festivali kapsamında 2006 – 2019 yılları arasında seslendirilen eserlerden yerel müzik unsurları içeren parçalarda bestecilerin ne gibi stratejiler takip ederek bu unsurları kompozisyonlarına dahil ettiklerini ve bu unsurlara yer verme nedenlerini araştırmaktadır. 19. yüzyıl Avrupa sanat müziğinde yerel unsurların kullanımı tamamen yeni bir uygulama değildi, ancak müzikte ulusalcılık akımının bir parçası olarak besteciler bu ögeleri eserlerinde bu sefer parçalara ana karakterini veren bir kaynak biçiminde ele almış ve yerel unsurların kullanımını bu şekilde yeni bir düzeye taşımışlardır. 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ise bazı besteciler, çoğunlukla post-modernist bir yaklaşım nedeniyle, geleneksel enstrümanları, veya yerel/geleneksel icra stillerini genel Batı sanat müziği besteciliği çerçevesine entegre etmeye başlamışlardır. Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika'da ortaya çıkan bu uygulamalar, Türk müzik sahnesinde özellikle cumhuriyetin kuruluşundan başlayarak, kuşaklar boyunca farklı şekil ve biçimlerde etkili olmuştur. Bu tezin ilk bölümünde, Avrupa'daki ulusalcı müzik hareketinin köklerine değinilmiş ve bu akım kapsamında eserleriyle kendinden söz ettirmiş bestecilerden kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra 20. Yüzyıl müziğinin çok yönlü ve değişken yapısını temsil eden müzikte modernizm ve 1960'lar itibariyle ortaya çıkan post-modernizm terimleri kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde, müzikte ulusalcılığın etkilerinin Türkiye'de belirgin bir şekilde görülmeye başlandığı cumhuriyet döneminden ve bu dönemdeki batılılaşma politikalarından kısaca bahsedilmiştir. Türkiye'de batı müziği anlamında besteciliğin ilk kuşağı olan ve çoğunluğu müzik eğitimi için yurt dışına gönderilen Türk Beşleri müzikteki ulusalcılığın Türkiye'deki ilk temsilcileri olarak kabul edilir. Bu sebeple, bu bölümde ayrıca Türk Beşleri'nden günümüze gelen besteci kuşaklarını kapsayan Avrupa sanat müziği temelli kompozisyonların tarihsel bir arka planına değinilmiş ve bu kuşakların yerel müzik unsurlarına yaklaşımları yansıtılmaya çalışılmıştır. Sesin Yolculuğu – Genç Besteciler Festivali, 2006'dan bu yana İstanbul'da düzenlenen ve Türkiye'nin farklı şehirlerindeki akademik kurumlarda bestecilik eğitimi alan öğrencilerin eserlerinin icra edildiği bir festivaldir. Festival bu anlamda Türkiye'nin müzik sahnesinde benzersiz bir role sahip olup, yerel müzik öğelerini kullanma açısından mevcut ve gelecek eğilimleri gözlemlemek için elverişli bir imkan yaratmaktadır. Tezin son bölümünde, 2006'dan 2019'a kadar festivalde icra edilmiş eserler arasında içinde yerel müzik unsuru kullanılmış müzikler, bestecilerin bu unsurları eserlerine dahil ederken takip ettikleri genel stratejilere göre sınıflandırılmış ve analiz edilmiştir. Burada belirlenen yedi strateji sırasıyla aşağıdaki gibidir: 1- Yerel unsurları bir kompozisyona ses materyali / perde organizasyonu ile dahil etmek. 2- Batı enstrümanları tonal veya post-tonal bir armonik ortam sağlarken, bir veya daha fazla yerel enstrümanı makam temelli veya Batı tarzı 12TET (12 ton eşit 3- tampereman) perde organizasyon sistemine sahip materyali icra etmek için kullanmak. 4- Kolaj tekniği: geleneksel bir müziği / müzik yapısını elektroakustik bir kompozisyon çerçevesinde kullanmak. 5- Repertuvarda yer alan geleneksel bir müziğin tamamen Batı enstrümanıyla ya da Batı çalgıları ve yerel enstrümanlardan oluşan karma bir topluluk tarafından icra edilmesi. 6- Geleneksel müzikteki form yapılarını yine geleneksel perde organizasyonu sistemi içinde kullanmak. 7- Yerel enstrümanlara genişletilmiş çalım teknikleri uygulamak. 8- Yerel enstrümanları geleneksel Batı çok partili yazı ve doğrusal makam yapılarının bir karışımını içeren kontrapuntal polifonik bir dokuda kullanmak. Bu tezde, festivalin ilk yıllarına öğrenci olarak katılan veya bu oluşuma tanık olan besteciler beşinci kuşak, 2010'lu yıllar itibariyle onların öğrencisi olarak festivalde yer almış, 1995 (ve sonrası) doğumlu olan besteciler ise altıncı kuşak olarak ele alınmıştır. Son olarak bu besteciler arasında bu tür bir besteleme pratiğinin nedenleri ve sonraki yıllarda bu tutumu devam ettirme motivasyonlarına ışık tutacak olan bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılan 21 bestecinin verdiği cevapların istatistiği son bölümde paylaşılmış ve bu istatistik üstüne yapılan çıkarımlar tezin sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at studying the local music elements found in the pieces performed in the Journey of Sound – Young Composers Festival from 2006 to 2019, revealing the way student composers incorporated these local elements in their music and the reasons why they followed such a practice. In the 19th century, the use of local elements in European art music was not a totally new practice, but as part of the nationalism current in music, composers took this to a new level by treating these features as primary characteristical sources of the pieces. Some composers have also begun integrating traditional instruments or local/traditional playing styles into a Western art music compositional framework since the last quarter of the 20th century, mostly due to a post-modernist approach. These practices, having emerged in European countries and North America, had their impact on music in Turkey especially beginning from the establishment of the republic, in different ways and forms throughout generations of composers. This thesis focuses on the Journey of Sound – Young Composers Festival, held in Istanbul since 2006, after looking at the roots of the nationalist music movement in Europe and a brief historical background on European art music-based compositions in Turkey covering different generations of composers. The festival has a unique role in the music scene of Turkey, bringing student composers from different academic environments of the country together, thus forming a perfect occasion to observe the current and upcoming leanings in sense of using local music elements. In the final chapter, pieces featuring local elements performed at the festival from 2006 to 2019 were analyzed and the general strategies followed by the composers when incorporating these elements into the compositions were categorized. A survey was also conducted among these composers, shedding light on the motives of a such compositional practice and its continuity in the following years and works.