Gazlar ünitesi ile ilgili laboratuvar etkinliklerinde V-diyagramları kullanımının öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
In laboratory activities related to gaslar unitthe effect of using V-diagrams on student success and attitude
  1. Tez No: 642961
  2. Yazar: ERDİNÇ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, gazlar ile ilgili yapılan deneyler sonunda hazırlanan raporların Vdiyagramı tekniği ve klasik teknikle hazırlanmasının öğrenci başarısına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma Ankara ilinde bulunan bir ilçedeki ortaöğretim okulunda 11.sınıf öğrencileri ile yapıldı. Ön bilgi testi (ÖBT) ile başarı düzeyleri yaklaşık birbirine denk iki gruptan, birisi kontrol grubu (KG) diğeri ise deney grubu (DG) olarak seçildi. Çalışmada ön test-son test kontrol grubu deneysel desen modeli kullanıldı. 11.Sınıf gazlar ünitesi kazanımlarına uygun 7 farklı deney seçilerek kontrol ve deney gruplarına aynı deneyler yaptırıldı. Deney grubu deney sonrası raporlarını V-diyagramı çizerek, kontrol grubu ise klasik rapor tekniği ile deney raporlarını hazırladı. Her iki grubun başarı düzeyini ölçmek için, son test olarak kavramsal başarı testi (KBT) uygulanarak her iki grubun başarı düzeyleri belirlendi. Her iki grubun başarısı karşılaştırıldığında, deney grubu lehine başarı düzeyleri açısından %95 güven seviyesinde anlamlı bir farkın olduğu belirlendi. Aynı zamanda kontrol ve deney gruplarına deneyler öncesinde ve deneylerden sonra kimya dersi laboratuvar tutum testi(TT) uygulanarak her iki grup arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına bakıldı. Gerek grupların kendi içinde gerekse de gruplar arasında tutum testleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı sonucuna ulaşıldı. Çalışmanın sonunda deney grubunun hazırladığı V-diyagramı değerlendirme formu (VDDF) ile kontrol grubunun hazırladığı klasik deney raporları puanlanması yapıldı. Bu puanların kavramsal başarı testi ile Pearson korelasyon katsayıları incelendi. Buna göre de deney grubu öğrencilerinin VDDF puanları ile kavramsal başarı testi puanları arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu, kontrol grubunun klasik deney raporları ile kavramsal başarı testi arasında da doğru orantılı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşıldı. Deney grubu puanları ile kontrol grubunun puanları arasında ise ters orantılı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate whether the preparation of the reports prepared at the end of the experiment with the V-diagram technique and classical technique has an effect on student success. The study was carried out with the 11th grades in a secondary school in a district in Ankara. With the preliminary knowledge test (ÖBT), from two groups approximately close to each other, one was selected as the control group (KG) and the other as the experimental group (DG). In the study, the experimental pattern model of the pretestposttest control group was used. 7 different experients suitable about gases unit acquisitions for 11th grade were selected and the same experiments were made to the control and experimental groups. Experimental group prepared experimental reports by drawing Vdiagram techniques, control group prepared reports with the classical report. Conceptual achievement test as post test was applied to measure the success assessment of both groups, the levels of both groups were determined. It was determined that when the success of both groups was compared, there was a 95% reliable significant difference between the success of both groups. At the same time, chemistry lesson laboratory attitude test (TT) was applied to control and experiment groups before experiments and after experiments to see if there was a significant difference between the two groups. It was concluded that there isn't a significant difference between the attitude tests both within the groups and between the groups. At the end of the study, the V-diagram evaluation form (VDDF) prepared by the experimental group was scored and the classical experiment reports prepared by the control group were scored. Pearson's correlation coefficients were examined with the conceptual success test of these scores. Accordingly, it was concluded that there was a direct proportional relationship between the VDDF scores of the experimental group students and their conceptual achievement test scores, and there was a direct proportional relationship between the classical experiment reports and the conceptual achievement test of the control group. It was revealed that there is an inverse proportional relationship between the experimental group scores and the control group scores.