Okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejileri ile anne babaların duygu sosyalleştirme yaklaşımları arasındaki ilişki
The relation between preschoolers' emotion regulation strageties and parental emotion socialization approaches
  1. Tez No: 642960
  2. Yazar: ÖZGE MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejileri ile anne ve babaların duygu sosyalleştirme yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 5-6 yaş 175 okul öncesi çocuk ve çocukların anne babalarından oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde çalışma grubunun demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”; okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejilerini incelemek amacıyla“Beş-Altı Yaş Çocukları İçin Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği”, anne ve babaların ayrı ayrı duygu sosyalleştirme yaklaşımlarını incelemek amacıyla“Çocukların Olumsuz Duyguları ile Baş Etme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejileri çocuğun cinsiyetine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra okul öncesi çocukların etkili duygu düzenleme stratejileri bilgisi çocuğun yaşına, doğum sırasına ve kardeşinin olup olmaması durumuna göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Ebeveynlerin duygu sosyalleştirme yaklaşımlarından destekleyici olmayan tepkilerinin ebeveynin cinsiyetine göre anlamlı farklılık gösterdiği, destekleyici tepkilerde ise ebeveynin cinsiyetine göre anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur. Hem ebeveynin cinsiyeti hem de çocuğun cinsiyetinin etkileşiminin anne babaların destekleyici ve destekleyici olmayan tepkilerinde farklılaşma olmadığı bulunmuştur. Annelerin duygu sosyalleştirme yaklaşımlarından problem odaklı tepkileri ile okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejileri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki elde edilmiş fakat annelerin problem odaklı tepkilerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejilerini yordamadığı bulunmuştur. Annelerin duygu sosyalleştirme yaklaşımlarından duygu odaklı, teşvik eden, küçümseyici ve cezalandırıcı tepkileri ile okul öncesi çocukların duygu düzenleme stratejileri arasında anlamlı bir ilişki elde edilmemiştir. Babaların duygu sosyalleştirme yaklaşımlarının hiçbir alt boyutunun çocukların duygu düzenleme stratejileri ile anlamlı düzeyde bir ilişki elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between emotion regulation strategies of preschool children and emotion socialization approaches of mothers' and fathers'. The sample of the study consists of 175 preschool children aged 5-6 years and their mothers and farthers. In this study,“Personal Information Form”to determine the demographic characteristics of the sample of study during the data collection process; to examine the emotion regulation strategies of preschool children,“The Scale of Emotion Regulatio Strategies for Children Aged Five-Six”and to examine the emotional socialization approaches of parents“Coping with the Negative Emotions of Children Scale”was applied. According to the results of the research, emotion regulation strategies of preschool children differ significantly according to the gender of the child. In addition, the knowledge of effective emotion regulation strategies of preschool children did not differ according to the age of the child, their birth order and whether they had a sibling. It was found that non-supportive reactions of parents from emotion socialization approaches differed significantly according to the gender of the parent, whereas supportive reactions did not differ significantly from the gender of the parent. It was found that the interaction of both the gender of the parent and the sex of the child did not differ in the supportive and non-supportive reactions of the parents. A positive relationship was found between the problem-focused reactions of mothers' emotion socialization approaches and the emotion regulation strategies of preschool children, but it was found that the problem-focused reactions of mothers could not predict emotion regulation strategies of preschool children. There was no significant relationship between emotion-focused, expressive encouragement, minimization and punitive reactions of mothers' emotion socialization approaches and emotion regulation strategies of preschool children. No subscale of fathers' emotion socialization approaches has been found to have a significant relationship with children's emotion regulation strategies.