Almanya'da Türkçe öğrenen Türk çocuklarına yönelik hazırlanan dinleme becerisi etkinlik ve uygulama örnekleri
Examples of listening activities and practices for Turkish children learning Turkish in Germany
  1. Tez No: 642974
  2. Yazar: İSA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı; Almanya'daki Türk çocuklarının dinleme eğitimindeki durumlarını tespit etmek, yapılacak dinleme eğitimi ve etkinliklerle dinleme becerilerini geliştirmek; yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde dinleme eğitimine yönelik çalışma yapacaklara önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmanın hedef kitlesini oluşturan öğrenciler Almanya'da yaşayan Türk çocuklarıdır. İki dilli öğrencilerin Türkçe temel dil becerilerindeki gelişim düzeyleri Türkiye'deki öğrencilere göre daha düşüktür. Bu çalışma ile uygun yöntem ve teknikler kullanılarak temel dil becerilerinden dinleme becerisinin, Almanya'da yaşayan Türk öğrencilerde geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Almanya'daki Türk çocuklarının Türkçe derslerindeki dinleme etkinlikleri, bu etkinliklerde ne kadar başarılı oldukları, dinleme becerisindeki eksikliklerin tespiti yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde dinleme eğitimine katkı ve sonraki araştırmalara veri sağlayacaktır. Ön test son teste dayalı yarı deneysel modele göre yapılan bu araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Almanya'nın Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine bağlı Philippsburg şehrinde Türkçe ve Türk kültürü derslerine katılan 5, 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 40 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada kullanılan dinleme metinleri MEB Türkçe ders kitaplarından uzman görüşü alınarak seçilmiştir. Metinler seçilirken süreleri ve temaları göz önüne alınarak öğrencilerin ilgisini çekebilecek şekilde belirlenmesine özen gösterilmiştir. Araştırmada toplanan verilerin bilgisayara aktarılmasında ve düzenlenmesinde“Excel 2013”ve verilerin istatistiksel analizinde“SPSS 23”(Statistics Package For Social Science) programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, Wilcoxun testi, Friedman testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ön test uygulamasından sonra öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmış deney grubundaki öğrencilere 6 hafta boyunca haftada 2'şer saat olan Türkçe ve Türk Kültürü derslerinde dinleme eğitimi verilmiş; dinleme öncesi, sırası ve sonrasında dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu eğitimler neticesinde öğrencilere her hafta bir metin dinlettirilmiş ve bu metinle ilgili soruların cevaplanması istenmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilerle yapılan derslerde değişikliğe gidilmemiş derslere önceden olduğu şekilde devam edilmiştir. Eğitim çalışmalarının sonrasında deney grubundaki öğrencilerin puan ortalamasındaki artışın, kontrol grubundaki öğrencilerin puan ortalamasındaki artıştan belirgin derecede fazla olduğu gözlenmiştir. Elde ettiğimiz bu sonuç dinleme becerisine yönelik olarak verilen eğitimin öğrencilerin dinleme becerilerini olumlu yönde etkilediğini ve geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the listening skills of Turkish children in Germany, to develope their listening skills with the listening education and activities and to make suggestions to those who studies teaching listening skills in Turkish education for Turkish children living abroad. The target of this study is the Tukish children living in Germany. Development level of the bilingual children in Turkish basic language skills is lower than that of the children in Turkey. The aim of the study is to develope listening skills from the basic language skills of the Turkish students living in Germany by using appropriate methods anf techniques. The listening activities of the Turkish students in Germany in Turkish lessons, the success proportion in these activities, determination of the shortage in listening skills will make contribution to the listening educationin Turkish lessons of the Turkish students living abroad and will supply data for further studies. This study organised by semi experimental model based on protest-posttest was made with 40 students from 5th, 6th and 7th grades attending Turkish and Turkish Culture lessons in Philippsburg city in the region of Karlsruhe Educational Attache in 2018-2019 School Year. Listening texts were chosen from Turkish lesson books certified by Ministry of National Education by taking expert opinion. By choosing texts, duration and topic was given importace as to take students' attention. Excel 2013 was used to load and organise the date gathered in the study. SPSS (Statistics Package For Social Science) was used in statistical analyse of data. In analysing data, percentage, arithmetic mean, Wilcoxun test, Friedman test and Mann Witney U test were applied. After pretest process, students were divided into two groups as experiment group and control group. Students in experiment group were trained with listening activities for 6 weeks in Turkish and Turkish Culture lessons 2 hous a week. Students were given information about pre, peri, post points to take into consideration in listening activities. By means of this edution, students listened a text every week and answered the questions about the text. The lessons of control group students stayed same as it was before. After the training activities, it was observed that the increase in the points of experiment group students is evidently higher than that of control group students. This result shows that the listening training affected positively and improved listening skills of the students.