Geleneksel finansal oranlar ve nakit akış oranları ile finansal performansın ölçülmesi: Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi firmalarında entropi temelli ARAS yöntemi ile bir uygulama
Measurement of financial performance with traditional financial ratios and cash flow ratios: An application with entropy based ARAS method in Borsa İstanbul sustainability index firms
  1. Tez No: 643000
  2. Yazar: ESMA GÜL AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde işletmeler, çok çeşitli alanlarda faaliyet gösterdikleri için mali tabloları da oldukça ayrıntılı hesap kalemleri içermektedir. İşletmelerin faaliyet sonuçlarının gösterildiği muhasebe raporları, gelir tablosu ve bilanço kalemleri arasındaki ilişkiyi daha özet ve anlamlı olarak ortaya koymaktadır. Şirketlerin risk ve tehdit değerlendirmesi, sonraki yıllar için yatırım planlaması açısından daha net sonuçlar ortaya koyarak finansal performans göstergelerinin önemini arttırmaktadır. İşletmeler için finansal performans ölçümleri, dönem içinde risk ve yatırım değerlendirmelerinde oldukça önem kazanmıştır. Finansal performans ölçümünde kullanılan ve şimdiye kadar literatürde kabul gören geleneksel oranların işletme açısından risk ve yatırım değerlendirmelerinde önemli eksiklerinin olduğu anlaşılmış ve bu sebeple nakit akım tablolarından yararlanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksinde (XUSRD) işlem görmüş şirketlerin 2016-2019 yılları arasındaki mali tablo kalemleri, geleneksel oranlar ve nakit akım oranları ile analiz edilmiştir. Elde edilen oranların performans ölçümü açısından sıralanması ve karşılaştırılması için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden ARAS yöntemi kullanılırken kriterlerin ağırlıklandırılması için ENTROPİ yönteminden yararlanılmıştır. Sonuç olarak geleneksel oranlar ve nakit akım oranlarının performans ölçümündeki farklılıkları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since today's business operate in various fields, their financial statements include a highly detailed item of accounts. Financial performance reports that show accounting results indicate the relationship between the statement of income and balance sheet items more briefly and meaningfully. In the company risk and threat assessments, clear results for investment planning are being presented in recent years and the importance of financial performance indicators increased. Financial performance measurements for the businesses have become important in risks and investment assessment within the period. It was seen that traditional ratios accepted in the literature and used for financial performance measurements had significant gaps for risk and investment assessments of the business and therefore, cash flow statements are considered for assessment. In this study, financial statement items of companies in Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index (XUSRD) between 2016-2019 are analysed with traditional ratios and cash flow ratios. ARAS method among MCDM methods is used for ranking and comparing the obtained ratio for performance measurement and ENTROPY method is used for criteria weighting. As a result, the performance measurement differences between traditional ratios and cash flow ratios are presented.