Şirketlerin nakit akış analizine dayalı performans ölçümü: BİST'de işlem gören enerji şirketleri üzerine bir araştırma
Performance measurement of companies based on cash flow analysis: A research on energy companies traded in Borsa İstanbul
  1. Tez No: 884867
  2. Yazar: İLAYDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Finansal tabloların analiz süreçlerinde kullanılan geleneksek oranlar, firmanın nakit ve nakit benzeri varlıklarının analiz edilmesinde ve yorumlanmasında yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmanın amacı firmaların finansal performansı değerlendirilirken bilanço ve gelir tablosunun yanına nakit akış tablosunun da analiz süreçlerine eklenmesi ile yöneticilerin likit varlıkların yönetimi ile ilgili kararlarına katkı sağlamaktır. Borsa İstanbul (BIST)'da işlem gören ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların 2020-2022 yılları arasındaki finansal tabloları“Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri”nden TOPSIS metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan nakit akım oranlarının önem düzeylerinin belirlenmesinde Entropi yönteminden yararlanılmıştır. Sektörde yer alan firmaların nakit akışa dayalı finansal performanslarının yıllar bazında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classic financial ratios used in the analysis process of the company's financial statements; It may not be sufficient for the examination and interpretation of cash and cash equivalents. The aim of this study is to contribute to managers' decisions regarding the management of liquid assets by adding the cash flow statement to the analysis processes alongside the balance sheet and income statement when evaluating the financial performance of companies. The energy companies analyzed by one of the multi-criteria decision-making methods by TOPSIS methodology which operating in Borsa İstanbul (BIST) between the years 2020-2022. In this study, The Entropy methodology was used to determine the importance levels of the cash flow ratios. It has been determined that the cash flow-based financial performances of the companies in the sector vary on a yearly basis.