The contemporary analysis of mobile payment systems in Turkey
Mobil ödeme sisteminin Türkiye'de karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 497445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüz iş dünyası son derece hızlı bir şekilde değişmekte, dönüşmektedir ve buna bağlı olarak tüm iş süreçlerinin de bu değişim ve dönüşüm sürecine aynı hızla uyum sağlaması gerekmektedir. Bu perspektifle, işletmeler tüm bileşenleri ile bir ileri aşamaya geçmelidirler ve teknolojiyi tüm süreç ve işlemlerin merkezinde tutmalıdırlar. Şirketler için en önemli süreçlerden biri olarak nakit akışı, borçların dengede tutulması, kira giderleri ödemesi, çalışan maaşları ve diğer ana harcamaları zamanında verimli bir şekilde yönetilmesi ve düzenlemesi için çok kritiktir. Olumlu bir nakit akışı, işletmelerin kısa vadeli finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına ve geç ödemelerden ve kredilerden kaçınmalarına yardımcı olur. Ayrıca işletmeler, planlarını yönetebilir, yatırımlarını ve ödemelerini buna göre yapabilir. Mobil ödeme teknolojisi gibi gelişmekte olan teknolojiler, işletmelerin nakit akış işlemlerini geleneksel yöntemlerden daha verimli, daha ucuz ve daha güvenli bir şekilde yürütmeleri için inanılmaz bir destek sunmaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki mobil ödeme sistemleri incelenecek ve mobil ödeme işlemlerinin sayısının artması ile bunlara neden olan faktörlerin birbiri ile ilişkili istatistikleri de incelenecektir. Araştırmanın sonunda, Türkiye'de mobil ödeme sayısı artışının unsurları, temassız POS makine sayıları, 3G / 4G adaptasyon oranı, mobil genişbant internet kullanım oranı ve hatta akıllı telefon satış oranları olarak ortaya konulacaktır. Ayrıca ödeme alanındaki regülasyon ve müşteri bilgi eksikliği gibi bazı kısıtlayıcı sebepler sunulacaktır. Tezin sonunda, Türkiye'de mobil ödeme yöntemlerinin yaygın ödeme yöntemi olması yollarını hızlandırmak için öneri ve stratejiler listelenecektir.
Özet (Çeviri)
Today's business world moves incredibly fast and all the processes should be as quick as business market change. In this perspective businesses need to evolve to next phase and should keep technology on center of all their processes and operations. As one of the most important processes, the cash flow needs to be efficiently managed to keep debts on their balance, pay loans, employee salaries and other main expenses on time and organize them. A positive cash flow helps the businesses to meet their short-term financial needs and to avoid late payments and loans. Also businesses can manage their plans, make their investments and payments accordingly. The emerging technologies like mobile payment technology offer businesses an amazing support to operate their cash flow process more efficient, cheaper and secure than traditional ways. In this thesis the mobile payment systems in Turkey will be investigated and several correlation statistics between the increase of mobile payment transaction numbers and possible factors cause them in Turkey also be studied. At the end of the investigation it will be shown that non-contact POS machine numbers, 3G / 4G adaptation ratio, mobile broadband internet usage rate and even smartphone sales rates are the factors for mobile payment increase in Turkey. Also some restrictive reasons will be presented as regulations of payment and lack of customer information. At the end of the thesis it will be listed the suggestions and strategies to accelerate the ways to make mobile payment widespread payment method in Turkey.