Türk hukukunda lekelenmeme hakkı
Right not to be labelled in Turkish law
  1. Tez No: 643024
  2. Yazar: ERAY ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanlar, diğer canlılardan farklı olarak, onurlu bir yaşam sürme ihtiyacı duymaktadır. Tarihsel süreç içerisinde onurlu bir yaşam sürme ihtiyacı; insan hakları, temel hak ve özgürlükler gibi kavramların doğmasına ve hukuk metinlerinde insan onurunun korunmasına yönelik düzenlemelerin yer almasına sebep olmuştur. İnsanların toplum içerisindeki şeref, haysiyet ve itibarının korunmasını amaçlayan lekelenmeme hakkı da insanın onurlu bir yaşam sürmesine hizmet etmektedir. Lekelenmeme hakkı, ceza yargılamalarında masumiyet karinesi ile birlikte büyük önem arz etmektedir. Masumiyet karinesi ile mahkemeler ve kamu otoritelerince suçlu muamelesi görmeme koruma altına alınırken; lekelenmeme hakkı ile de toplum nezdinde suçlu muamelesi görmeme güvence altına alınmaktadır. Ancak lekelenmeme hakkı yalnızca ceza yargılamalarındaki sonuçlarından ibaret değil; ifade özgürlüğü, özel hayatın gizliliği, basın özgürlüğü gibi insan hakları ve bunların alt unsurları ile de yakın ilişkilidir. İfade özgürlüğü kullanılırken kişilerin karalanması, damgalanması; özel hayatın gizli alanlarına müdahale edilerek insanları küçük düşürücü girişimlerde bulunulması; basın faaliyetleri ile yalan, yanıltıcı ya da çarpıtma haberler yapılarak insanların şeref ve itibarlarına zarar verilmesi gibi unsurlar lekelenmeme hakkına aykırılık teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Humans, unlike other creatures, need a dignified life. The need to live an honorable life throughout the history has caused concepts such as human rights, fundamental rights and freedoms to be born and regulations for the protection of human dignity to take place in legal texts. Right not to be labelled which aims to protect the honor, dignity and reputation of people in the society, serves people to lead a dignified life. Right not to be labelled is very important in criminal proceedings along with the presumption of innocence. While the presumption of innocence is protected to not be treated as criminals by courts and public authorities, right not to be labelled guarantees not to be treated as a criminal before the society. However, the right not to be labelled is not only about the consequences of criminal proceedings but, it is also closely related to human rights and their sub-elements such as freedom of speech, right to privacy, and freedom of press. Defamation, labeling of individuals when using freedom of expression, attempts to humiliate people by intervention of private life, damaging people's honor and dignity through lying, misleading or distorting news and media activities constitute a contradiction to right not to be labelled.