Kanal içi medikaman olarak kullanılan kalsiyum hidroksit yüklenmiş nanofiberin iki farklı yöntemle kök kanallarından uzaklaştırılmasının karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of removal of calcium hydroxide loaded nanofiber as intracanal medicament from root canals with TWO different methods
- Tez No: 643076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BAHAR ÇAKICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Kalsiyum hidroksitin, polivinil pirolidon kullanılarak elektrostatik eğirme yöntemiyle kanal içi medikaman olarak kullanımı. Gereç ve Yöntem: %8 w/w polivinil pirolidon (PVP) ve % 20 w/w kalsiyum hidroksit (KH) etanol içinde çözdürülmüş ve oluşturulan polimer çözeltisinden, kalsiyum hidroksit-polivinil pirolidon (KH-PVP) nanofiber örnekleri elde edilmiştir. Örneklerin SEM ve EDX analizi yapılmıştır. Elde edilen örneklerin sitotoksik ve mikrobiyolojik incelemesi gerçekleştirilmiştir. Kanal içi medikaman olarak kullanılması için güta perkalar PVP ve KH-PVP ile kaplanmıştır (GP/PVP, GP/KH-PVP). 224 adet üst kesici diş 16 mm boyunda dekorone edilmiş ve Reciproc Blue R40 eğesiyle prepare edilmiştir. Dişler kanal içi medikaman ve kanal içi medikamanı uzaklaştırma yöntemine göre 8 gruba (n=28) rastgele dağıtılmıştır. Seçilen dişlere dört farklı kanal içi medikaman (kalsiyum hidroksit, enjektabl kalsiyum hidroksit, GP/PVP, GP/KH-PVP) uygulanmıştır. Kanal içi medikamanın uzaklaştırılması için şırınga irrigasyonu ve pasif ultrasonik irrigasyon yöntemleri kullanılmıştır. Kanal içi medikaman uzaklaştırma verilerinin istatistiksel analizi Kruskall Wallis testi ile elde edilmiş ardından ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi yapılmıştır. Sitotoksisite testinin sonuçları için Tek Yönlü ANOVA yapılmıştır. Bulgular: Çalışmanın nanofiber üretim aşamasında elde edilen PVP ve KH-PVP'nin %5, 10 ve 20'lik konsantrasyonlarının değerlendirmeleri SEM-EDX ile yapılmıştır. Elde edilen verilere göre nanofiber oluşumu gözlenmiştir. Yapılan sitotoksisite incelemelerinde üretilmiş olan nanofiber örnekleri, hücre besiyeri ile karşılaştırılmış ve sitotoksisite bulgusuna rastlanmamıştır (p> .05). Mikrobiyolojik incelemede kalsiyum hidroksitin, kullanılan herhangi bir dilüsyonda E. Faecalis, P. Aeruginosa veya E. Coli'ye karşı inhibe edici olmadığı bulunmuştur. PVP grubu; E. faecalis'in iki suşuna da 1000 µg/ml konsantrasyonunda antimikrobiyal etki göstermiştir. KH-PVP grubu 125 µg/ml konsantrasyonunda E. faecalis'in iki suşunu da etkisiz hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of calcium hydroxide as an intracanal medicament by the electrospinning method using polyvinyl pyrrolidone. Material and Method: 8% w/w polyvinyl pyrrolidone (PVP) and 20% w/w calcium hydroxide (KH) were dissolved in ethanol and nanofiber samples were obtained from the polymer solution formed by the electrospinning method. SEM and EDX analyzes of the samples were performed. Cytotoxic and microbiological examination of the obtained samples were performed. 224 upper incisors were decoranated 16 mm and prepared with Reciproc Blue R40 file. The teeth were randomly divided into 8 groups (n = 28) according to the method of intracanal medicament and intracanal medicament removal. Four different intracanal medicaments (KH, injectable KH, GP/PVP, GP/KH-PVP) were applied to the selected teeth. Syringe irrigation and ultrasonic irrigation were used to remove the intracanal medicament. Statistical analysis of the removal of intracanal medicament data was obtained by Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test. One-way ANOVA was performed for the results of the cytotoxicity test (p=.05). Results: Different concentrations of PVP and KH-PVP were evaluated by SEM-EDX. Nanofiber formation was observed according to the obtained data. No cytotoxicity was found in the nanofiber samples produced in the cytotoxicity studies (p> .05). In the microbiological examination, calcium hydroxide was found to be non-inhibitory to E. faecalis, P. aeruginosa or E. coli at any dilution used. PVP group; showed an antimicrobial effect on both strains of E. faecalis at a concentration of 1000 µg / ml. The KH-PVP group inactivated both strains of E. faecalis at a concentration of 125 µg / ml. The removal of four different intracanal medicaments was investigated by two different methods.