Direkt pulpa kuafajında düşük seviyeli lazer terapisinin etkisi
Effect of low level laser therapy on direct pulp capping
  1. Tez No: 643075
  2. Yazar: ADEM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BAHAR ÇAKICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, düşük seviyeli lazerin direkt pulpa kuafajı sonrası termal uyaran ile ortaya çıkan postoperatif ağrı ve tedavi başarısı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu tez çalışması Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'na 01.10.2017-01.10.2018 tarihleri arasında başvuran ve verilerinin kullanılmasına izin veren hastalar üzerinde yürütüldü. Çalışmamızdaki katılımcılar, direkt pulpa kuafajı tek bir operatör (G.A.) tarafından tamamlanmış olan hastaların oluşturduğu havuzdan seçilmiştir. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve direkt pulpa kuafajı tamamlanan toplam 123 hastaya ait 123 diş incelendi. Tedavisi yapılan hastaların ağrı seviyesi postoperatif 6.saat, 1.gün ve 1. hafta görsel analog skala (GAS) çizelgesi kullanılarak ölçüldü ve işlemlerin başarısı değerlendirildi. Lazer ve kontrol grubunda 42 hasta olacak şekilde dağılım yapıldı. Lazer grubundan 6 hasta ve kontrol grubundan 6 hasta verilerinin eksik olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Sonuç olarak daha önceden direkt kuafaj uygulanmış ve verileri kayıt altına alınmış toplam 72 hasta çalışmaya dâhil edildi. Bulgular: Takip süreleri boyunca düşük seviyeli lazer grubunda (DSLT) 1 hastada, kontrol grubunda ise 5 hastada direkt kuafaj başarısız olduğu için kanal tedavisi yapıldığı görüldü. 7. günde DSLT grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha az ağrı tespit edilmiştir (p=.040). Grup içi değerlere bakıldığında iki grupta da 7. güne doğru ağrı seviyelerinde azalma gözlenmiştir. Ağrı seviyelerindeki bu azalma lazer grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p=.000) kontrol grubunda anlamlı bulunmamıştır (p=.975). Sonuç: Direkt pulpa kuafajı sonrasında soğuk uyarana karşı oluşan ağrıyı azaltmada DSLT faydalı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of low-level laser on postoperative pain associated with thermal stimulation after direct pulp capping. Also, we aimed to investigate the effect of laser application on success after direct capping. Materials and Methods: All the patients who received consent form in this retrospective study were retrieved from the records of patients attended for routine dental treatment at the Ordu University, Faculty of Dentistry, Department of Endodontics between 01.10.2017-01.10.2018. Study subjects were recruited from the pool of patients who performed direct pulp capping by single operatör (G.A.). Total of 123 pre-treated teeth of 123 patients who referred to Ordu University, Faculty of Dentistry were examined. Follow-up examinations were carried out at postoperative 6th hours, 1st and 7th days with visual analog scale (VAS) and treatment outcome were assessed. Participants were allocated to the laser and control group which consist of 42 patients in each group. 6 patients were excluded from the study due to missing data in both groups. Thus, data from 72 patients who had been carried out direct pulp capping were assessed. Results: Root canal treatment was performed 1 patient in the laser group and 5 patients in the control group due to the failure of direct pulp capping. After 7 days, significantly less pain was detected in the low-level laser therapy (LLLT) group than the control group (p=.040). In both groups, pain levels decreased to the 7th day. This decrease in pain levels was statistically significant in the laser group (p = .000), however, no significant decrease was found in the control group (p = .975). Conclusion: LLLT is a useful method to reduce the pain provoked by thermal stimulus after direct pulp capping.