Kadınların gebelik ve postpartum oksitosin düzeyleri ile depresyon semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnancy and postpartum oxytocin levels depression symptoms of women
- Tez No: 643080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, gebelik ve postpartum dönemde ölçülen oksitosin düzeyi ile depresyon semptomları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Prospektif kohort tipte olan çalışma, araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 68 kadın ile yürütülmüştür. Veri toplama işlemi, iki görüşme şeklinde yapılmıştır. İlk görüşme 30-38. gebelik haftasında, ikinci görüşme ise postpartum 4, 8 veya 12. haftada yapılmıştır. Görüşmeler sırasında katılımcılara veri toplama formu uygulanmış, akabinde tükürük numunesi alınmıştır. Veri toplama formu, araştırmacılar tarafından hazırlanan sorular, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ve Beck Depresyon Envanterinden oluşmaktadır. Depresyon semptomlarının gebelik döneminde görülme oranı %16.2, postpartum dönemde ise %25'tir. Düşük eğitim seviyesi, sigara kullanımı, yetersiz eş desteği, zayıf prenatal bağlanma, annelik korkusu gibi durumlarda depresyon semptomları daha fazla yaşanmıştır. Gebelik dönemi oksitosin düzeyi ile gebelik ve postpartum depresyon semptomları arasında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunurken, postpartum oksitosin düzeyi ile depresyon semptomları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Yapılan analizler sonucunda; gebelik oksitosin düzeyinin postpartum depresyon için prediktif bir biyobelirteç olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between oxytocin levels measured in pregnancy and postpartum period with depression symptoms. The study which prospective cohort type was conducted with 68 women who accepted the criteria included in the study. Data collection was done in two interviews. The first interview is 30-38. in the gestational week, the second interview was made in the postpartum 4, 8 or 12th week. During the interviews, a data collection form was applied to the participants and then a saliva sample was taken. Data collection form consist of the questions prepared by the researchers, the Edinburgh Postnatal Depression Scale and Beck Depression Inventory. The prevalence rate of depression symptoms during pregnancy is 16.2%, and in postpartum period is 25%. Depression symptoms were more experienced in cases such as low education level, smoking, insufficient spouse support, poor prenatal attachment, and fear of motherhood. While there was a moderate negative correlation between pregnancy oxytocin level and pregnancy and postpartum depression symptoms, there was no significant relationship between postpartum oxytocin level and depression symptoms. As a result of the analysis, it was concluded that pregnancy oxytocin level may be a predictive biomarker for postpartum depression.