Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin okul kültürü algılarının incelenmesi
Examination of school culture perceptions of health sciences students
  1. Tez No: 643081
  2. Yazar: DENİZ ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin okul kültürü algısını belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik ve Hemşirelik Bölümlerinde öğrenim gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 624 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Kantek ve ark. tarafından 2010 yılında 4'lü likert tarzda geliştirilmiş olan“Okul Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma için gerekli tüm izinler ve etik kurul onayı alınmıştır. Katılımcılardan sözlü onam alınmıştır. Çalışmada verilerin istatistiksel analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde, ortalama, standart sapma, Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tüm testlerde anlamlılık düzeyleri 0,05 olarak alınmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %63,5'i hemşirelik bölümünde, %36,5'i ebelik bölümünde öğrenim görmektedir. Katılımcıların yaş ortalamaları 20,82±1,50 yıl olup %78,5'i Anadolu lisesi mezunudur. Çalışmada Cronbach's alfa kat sayısı toplam ölçekte 0,96, alt boyutlarda ise 0,75 ve üzeri olarak saptanmış ve sonuçlar yüksek derecede güvenilir bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin okul kültürü algılarının öğrenim gördükleri bölümden, sınıftan ve gelirli işte çalışıp çalışmama durumundan etkilendiği sonuçlarına varılmış olup; okuldan memnuniyet düzeyi arttıkça okul kültürü algılarının da arttığı tespit edilmiştir. Bu çalışmaya katılan öğrencilerin okul kültürü algısı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out with 624 students studying in the Midwifery and Nursing Departments of the Faculty of Health Sciences of Çukurova University and volunteering to participate in the study. In the study, Personal Information Form prepared by the researcher and“School Culture Scale”developed in four likert scale by Kantek et al. in 2010 were used. All necessary permissions and ethics committee approval were obtained for the research. Verbal consent was obtained from the participants. SPSS 24.0 package program was used in the statistical analysis of the data. In the evaluation of the data, number and percentage, mean, standard deviation, Independent Sample T Test and One Way Variance Analysis (ANOVA) were used. The significance levels were taken as 0.05 in all tests. 63.5% of the students participating in the study receive education in the nursing department and 36.5% in the midwifery. The average age of the participants is 20.82 ± 1.50 years and 78.5% are Anatolian high school graduates. In the study, Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.96 in total scale and 0.75 and above in sub-dimensions, and the results were found to be highly reliable. As a result of the study, it is concluded that students' perceptions of school culture are influenced by the departments where they study, the class and whether they work in income or not. It was determined that as the level of satisfaction with the school increased, their perceptions of school culture also increased. Students' perception of school culture was found high.