Üniversite öğrencilerinin mesleki beklentilerinin, kariyer karar verme yetkinlikleriyle ilişkisi: İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım (ABMYO) programlarında bir inceleme
The relationship between professionel expectations and self-comptence of career decision-making
  1. Tez No: 643100
  2. Yazar: FARHAN AHMED WABERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma yaşamına başlamak üzere olan ve başlamış olan bireylerde mesleğin kendilerine getirileri konusunda bazı beklentiler oluşmaktadır. Bu beklentileri mesleki beklentiler olarak tanımlamak mümkündür. Bireylerin mesleki beklentileri çeşitli değişkenlerce etkilendiği gibi, temeli yetkinlik algılarına ve karar verme becerilerine dayanan kariyer karar verme yetkinlik düzeyinden de etkilenmektedir. Bundan dolayı bu araştırma kapsamında“üniversite öğrencilerinin mesleki beklentilerinin, kariyer karar verme yetkinlikleriyle ilişkisi”incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmış, nicel desenli bir çalışmadır. Araştırma İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programlarına devam eden 164 meslek yüksekokulu öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Kariyer Kararı Verme Özyetkinlik alt boyutlarından Amaç Belirleme puanının Mesleki Beklentiler puanlarını %48 yordadığı, Bilgi toplama puanının Mesleki Beklentiler puanlarını %18 yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin mesleki beklenti puanlarının cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü ve ailesinin sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals who have started or are about to start their working lives have some expectations about their professions. These expectations can be defined as professional expectations. While there are various factors that affect individuals' professional expectations, they also get affected from the level of self-competence of career decision-making which is based on the perception on self-competence and decision-making skills. Therefore, this study examined the relationship between the professional expectations and self-competence of career decision-making of university students. This correlational study was carried out with a quantitative design. The study was conducted with 164 vocational students from the Department of Human Resources Management and Department of Public Relations and Publicity of Istanbul Aydın University. The study found that the scores obtained from the Objective Setting subdimensions of the Self-Competence of Career Decision-Making predicted the scores on the Professional Expectations at the rate of 48% while the scores on Information Collection predicted them at the rate of 18%. The study also found that the students' scores on the professional expectations did not differ based on sex, department, grade, type of high school from which they graduated, and socio-economic level of their parents.