Evaluation of adults' body mass index according to their chronotypes
Bireylerin kronotiplerine göre beden kütle ı̇ndekslerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 643099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günlük döngüsel sistem olarak da bilinen sirkadiyen ritim her bireyde yaş, cinsiyet, genetik ve çalışma hayatı gibi birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye göre değişen ve farklı ritim tercihleri olarak bilinen farklı kronotipleri doğurmuştur. Sirkadiyen ritim ayrıca enerji metabolizmasını da düzenlemektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından biri olan obezite gibi önemli sağlık sorunlarının altında yatan mekanizma olarak da görülmektedir. Bu tez çalışması yetişkin bireylerin kronotipleri ve beden kütle indeksleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla, Tekirdağ'da bulunan Diyetisyen Zeynep Ezgi Özkan Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezine Mart 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran 80 danışan ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kronotiplerini belirlemek amacıyla Sabahçıl-Akşamcıl Anketi kullanılmıştır. Veriler katılımcıların sosyodemografik bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını ve antropometrik ölçümlerini içeren yapılandırılmış bir form kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda, sabahçıl tipteki katılımcıların beden kütle indeksi , bel çevresi, yağ oranı ve yaş değerleri ara ve akşamcıl tipteki katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur. Kronotipler ve yaş ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ana ve ara öğünün düzenli olması ile kronotip grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Akşam yemeği sonrası atıştırma yapanların daha çok akşam tipinde olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bireyin kronotipi obezite risk faktörlerinin gelişmesine neden olabilir.
Özet (Çeviri)
The circadian rhythm, also known as the daily cyclic system, has created different chronotypes, known as different rhythm preferences, that vary from person to person, depending on many factors such as age, gender, genetics and working life. It is also seen as the mechanism underlying important health problems such as obesity which is the one of the biggest problems in developed and developing countries. This thesis study was conducted with 80 adults who applied to Dietitian Zeynep Ezgi Özkan Nutrition and Diet Counseling Center in Tekirdağ between March 2019 and July 2019 in order to examine the relationship between chronotypes and body mass indexes of adult individuals. Morningness-Eveningness Questionnaire was used to determine participants' chronotype. The data were collected using a structured form containing the socio-demographic information of the participants, their nutritional habits and anthropometric measurements. As a result of the study, the body mass index, waist circumference, fat ratio and age values of morning type participants were higher than those of intermediate and evening type participants. A significant relationship was found between chronotypes and age mean. There was no statistically significant relationship between chronotype and main meal, and snack. It was found that those who had a snack after dinner were mostly in the evening type participants. In conclusion, an individual's chronotype can lead to the development of obesity risk factors.