Management of interdependent infrastructure networks under disaster-related uncertainties
Felakete dayalı belirsizlikler altındaki birbirine bağımlı altyapı ağlarının yönetimi
- Tez No: 643124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN, DOÇ. DR. MELİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Afetler, elektrik, su ve telekomünikasyon gibi altyapı ağlarının hizmetlerini kesintiye uğratabilir. Afet sonrası bu altyapı hizmetleri, arama-kurtarma, yardım malzemelerinin taşınması ve restorasyon gibi faaliyetlerin sürdürülebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Öte yandan, her bir altyapı ağının hizmet verebilmesi için başka altyapılardan hizmet alması gerekebilir. Bu durum, birbirine bağımlı bir ağ yapısına neden olur. Afet sonrası onarım faaliyetlerinin kısıtlı zamanda verimli bir şekilde planlanabilmesi için, bu birbirine bağımlı yapının da göz önünde bulundurulması gerekir. Afet öncesi bazı ağ parçalarının güçlendirilmesi, olası hasarı ve afet sonrası tamir ihtiyacını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte ağ güçlendirme hem yüksek maliyet, hem de afetin etkileriyle ilgili belirsizliklerin göz önünde bulundurulmasını gerektirir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada afet öncesi ağ güçlendirme, afet sonrasında ise hasar gören ağ parçalarının onarımı ve ağ hizmetlerinin akışını bütünleşik olarak planlamak amacıyla Stokastik Birbirine Bağımlı Ağ Güçlendirme ve Onarım Problemi tanımlanmıştır. Problemin modellenmesinde senaryo temelli iki aşamalı stokastik programlama yöntemi kullanılmış, modelin çözümü içinse genetik algoritma ve kısmi optimizasyondan yararlanan bir sezgisel geliştirilmiştir. Sezgisel yöntemin performansını gözlemlemek ve yönetimsel çıkarımlar yapmak amacıyla gerçekçi ağ örneklerinin kullanıldığı sayısal deneylere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
During a disaster, multiple infrastructures such as power, water, or telecommunications networks may face disruptions in their services. Services of these infrastructures are vital in the aftermath of a disaster to facilitate search-and-rescue activities, relief transportation, and restoration efforts. Furthermore, the operations of these infrastructures may depend on receiving services from others, resulting in an interdependent network structure. In the aftermath of a disaster, damages on the network segments are observed and repair activities are scheduled accordingly. Repair activities need to be planned efficiently and in limited amount of time, taking into account the interdependencies between these networks. Reinforcement of network components prior to a disaster helps mitigate the amount of damage on the infrastructures and may play an important role in reducing the need for repairs in the aftermath of the disaster. On the other hand, reinforcement activities are costly and need to take into account uncertainties related to the effects of a potential disaster on the network. To integrate the pre-disaster reinforcement and post-disaster repair activities, the Stochastic Interdependent Infrastructure Reinforcement and Repair (SIIRR) problem is defined in this study. A scenario-based two-stage stochastic program is proposed to model the SIIRR problem, and a heuristic making use of the genetic algorithm and partial optimization is devised. The heuristic is then tested on realistic instances to observe its performance and make managerial inferences.