Farklı karakteristikteki güneş paneli camlarının ve güneş paneline uygulanan soğutma materyalinin panel performansına olan etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of different characteristic solar panel glasses and cooling system applied to solar panel on panel performance of the panel
  1. Tez No: 643123
  2. Yazar: EROL AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panellerinin iç aksamını çevre koşullarından koruyan ve ışık geçirgenlik performanslarına bağlı olarak güneş panellerinin verimini doğrudan etkileyen, modül üretimindeki en önemli bileşenlerden biri olan panel camlarının sistemin performansını hangi ölçüde etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca panel arkasına alüminyum malzeme ilave edilmiş değişik yapıdaki camlarla aynı testler tekrar edilmiştir. Öncelikle Labview ara yüz programı ile 2 adet 60W monokristal güneş panelinin akım, gerilim ve yüzey sıcaklıkları ölçülmüştür. Akabinde panel altında alüminyum varken 3 farklı cam çeşidi 2'şer gün süreyle teste edilmiştir. Son olarak alt kısımdaki alüminyum malzeme çıkarılmış, cam çeşitleriyle aynı testler tekrar edilmiştir. Ayrıca ışınım şiddeti de ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Toplamda 7 farklı durum ele alınmış, farklı karakteristikteki camlar da birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Özetle Afyonkarahisar iklim şartları altında sıcaklık ve ışınım parametrelerine göre veriminin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen veriler Yapay Sinir Ağları (YSA) teknikleri ile modellenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is investigated to what extent the panel glass, which is one of the most important components in module production, protects the internal components of solar panels that produce electricity from solar energy from environmental conditions and directly affects the efficiency of solar panels due to their light transmittance performances. In addition, the same tests were repeated with the different structure glasses with aluminum material added to the back of the panel. First, current, voltage and surface temperatures of 2 60W monocrystalline solar panels were measured by Labview interface program. Subsequently, three different glass types were tested for 2 days each with aluminum under the panel. Finally, the aluminum material at the bottom was removed and the same tests were repeated with the glass types. In addition, the radiation intensity was recorded. A total of 7 different situations were handled and the different characteristic glasses were compared with each other. In summary, how the efficiency of Afyonkarahisar under climatic conditions according to temperature and radiation parameters has been investigated. The data obtained from the study were modeled with Artificial Neural Networks (ANN) techniques.