The role of management information system in improving organizational culture: Field study within the government banking sector in Duhok
Örgüt kültürünün geliştirilmesinde yönetim bilgi sistemlerinin rolü: Duhok'ta devlet bankacılığı sektöründe saha çalışması
  1. Tez No: 643146
  2. Yazar: NECHIRVAN HAJI IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM AYDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yönetim bilgi sistemleri bu konudaki eski ve modern konulardan biridir, yani özellikle mevcut zamanda, bilgi ve teknoloji ile karakterize edilen, ancak teknolojinin temeli haline geldiği zaman içinde dağitilamayan şeylerden biridir.Hayat, özellikle bankacilik faaliyetleri ve bankacilik işlemleri ile ilgili olarak, faaliyetin bilgi sistemleri olmayan bankacinin felçten muzdarip olduğu kurumlardan biri haline geldiği ve ayni zamanda bilgi sistemlerinin de çağrilmiş kültür, yani (kurum kültürü), bir kurumu diğerlerinden ayiran ve bir kismi haline gelen özellikler olarak ifade edilebilir. Bu nedenle çalişma fikri, ara bağlanti ve im bankacilik sektöründe faaliyet gösteren bankacilik kurumlari düzeyinde bilgi sistemleri ve örgütsel kültür arasinda pakt bulunmakta ve bu nedenle (zakho) 'da faaliyet gösteren bankalardan rastgele olarak seçilen ankete örnek olarak 135 anket dağitilmiştir. Çalişanlarin ve 120 anket istatistiksel analiz için ve etrafinda odaklanan bir grup temel ve ikincil varsayimdan (araştirmanin makro ve kismi bazda değişkenleri arasindaki etki ve birbirine bağlilik) ve testten geçerlilik kazanmiştir.Varsayimsal çalişma şemasi ile ilgili bu hipotezler, bir dizi sonuca ulaşilmiştir, bunlarin en önemlisi bilgi sistemlerinin ve sistemin kullanicilara sağlayabileceği bilginin kapsami, sahip olunan kültürün doğasi ve türünün temelini belirlemesidir.Banka içinde çalişanlar ve bankanin kendisi.
Özet (Çeviri)
The main management information systems are one of the old and modern topics in that one, i.e. One of the things that cannot be dispensed with, especially within the current time, which is characterized by information and technology, but the time when technology has become the basis of life, especially with regard to banking activities and banking operations, as it can be said that the activity the banker without information systems becomes one of the organizations that he suffers from paralysis, and at the same time the information systems work in conjunction with the so-called culture, i.e. (organizational culture) that can be expressed as the features that distinguish one institution from others and that have become in some sometimes the basis of competition between organizations in terms of the extent to which these organizations (banks) adapt their activities to the surrounding environment, hence the idea of the study came through not trying to know the extent of the interconnection and impact available between information systems and organizational culture at the level of banking institutions operating within the banking sector, and therefore was chosen four randomly from the banks operating in (Zakho) as a sample for the current study, as 135 questionnaires were distributed to the staff of the employees and 120 questionnaires were retrieved valid for statistical analysis, and from a group of basic and secondary assumptions that centered around (determining the relationship the influence and interconnectedness between the variables of the study on the macro and partial basis), and from testing these hypotheses about the hypothetical study scheme, a set of conclusions have been reached, the most important of which is that the information systems and the extent of information that the system can provide to users determine the basis in the nature and type of culture possessed within the individuals working within the bank and the bank itself.