Enflamatuvar bağırsak hastalığı olan çocuklarda mikro besin eksiklikleri
Enflamatuvar bağirsak hastaliği olan çocuklarda mikro besin eksiklikleri
  1. Tez No: 643145
  2. Yazar: ÖZGÜN TUTKU PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE KULOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
maç: Enflamatuvar barsak hastalıkları (EBH) olan çocuklarda alımın az olması, kısıtlayıcı diyetler, kulllanılan tedaviler, emilim bozukluğu ve gastrointestinal sistemden besin kaybı nedeniyle beslenme yetersizliği ve mikro besin eksiklikleri sık görülen komplikasyonlar arasındadır. Bu çalışmada EBH'li çocuklarda tanı anında mikro besin eksikliği sıklığının ve mikro besin eksikliği ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 2000-2020 yılları arasında Porto kriterlerine göre EBH tanısı almış, 0-18 yaş arasında ve tanı anında en az bir mikro besin değerine bakılmış olan hastaların dosyaları geriye dönük taranmış ve tanı anındaki demografik, klinik, laboratuvar, endoskopi bulguları, hastalığın yaygınlığı, aktivitesi ve sınıflaması standart bir form dahilinde hastane kayıt sisteminden kaydedilmiştir. Antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesinde Dünya Sağlık Örgütü standartları kullanılmıştır. Boy kısalığı ve/veya zayıflık olması malnütrisyon olarak tanımlanmıştır. Boy kısalığı yaşa göre boy (YGB) z skorunun
Özet (Çeviri)
Micronutrient Deficiencies in Children with Inflammatory Bowel Disease Objective: Nutritional impairment and micronutrient deficiencies are common complications in children with inflammatory bowel diseases (IBD) due to low intake, restrictive diets, treatments, malabsorption, and nutrient loss from the gastrointestinal system. In this study, we aimed to determine the frequency of micronutrient deficiency and the factors associated with micronutrient deficiency at the time of diagnosis in children with IBD. Method: Medical records of patients (2 years) z scores less than -2. Overweight was defined as BMI z score between +1 and +2, and obesity as BMI z score more than + 2. Disease location, behaviour and severity of the disease were classified according to Paris classification. Disease activity was evaluated using pediatric ulcerative colitis activity index in patients with ulceratif colitis (UC) and indetermine colitis (IC), and pediatric Crohn's disease activity index in patients with Crohn's disease (CD) and classified as inactive, mild, moderate/severe. Iron deficiency was evaluated together with ferritin level and CRP value, and vitamin K level was evaluated using INR level. A p value below 0.05 was considered statistically significant. Mean and standard deviation are given for variables with normal distribution, median and minimum- maximum values are given for variables that are not normally distributed. Results: A total of 110 patients [median age 10 years (0.83-18 years), 57 male] were enrolled. Of the 110 patients, 48 (43.6%) were UC, 48 (43.6%) were CD and 14 103 (12.8%) were IC. The median duration of symptoms was 5 months (1-132 months). The consanguinity and IBD in family history were found in 24% and 32% of the patients, respectively. A history of chronic disease other than IBD was observed in 26.4% of patients, and was more common in CD than the other groups (p═0,038). Familial mediterranean fever was the most common disease associated with IBD with 27%. According to the Paris classification, at the time of diagnosis 65.3% of the children with UC had diffuse involvement/pancolitis, and 60.8% of the patients with CD had colonic/iliocolonic involvement. Stenosis and/or penetration were detected in only 4 (9.2%) of the patients with CD. Half of the patients with UC and CD had mild disease and half had moderate/severe disease, however, mild and modarete/severe disease were observed in 71.5% and 28.% of patients with IC, respectively. At diagnosis, extraintestinal and perianal diseases were present in 14 (12.7%) and 22 (20%) of the patients. The most common symptoms were diarrhea (80%), abdominal pain (61.8%) and bloody stool (45.5%), respectively.