Üniversite öğrencilerinde yeme bağımlılığı ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship eating addiction and early maladaptive schema in university students
- Tez No: 643174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı yeme bağımlılığı ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yeme bağımlılığı ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin ele alınmasının ilerleyen dönemlerde müdahaleye yönelik yürütülecek çalışmalara katkısı olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrenci örneklemi üzerinde Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve Young Şema Ölçeği Kısa Form kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini toplam 384 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Araştırma verileri incelenirken Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma dâhilinde sosyomegrafik veri formunu ve anket sorularını yanıtlayan 102'si (%26.6) erkek ve 282'si (%73.4) kadın olmak üzere toplam 384 birey ile çalışılmıştır.Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği kriterlerine göre öğrencilerin %7.29'u yeme bağımlısı olarak bulunmuştur. Yeme bağımlılığı ölçeği puanları duygusal yoksunluk, karamsarlık, sosyal izolasyon/güvensizlik, iç içe geçme/bağımlılık, terk edilme şema alt boyutu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bireylerin olumsuz şemalara sahip olma düzeyi arttıkça yeme bağımlılığı düzeyinin de artış gösterdiği saptanmıştır.Demografik değişkenler açısından yeme bağımlılığı ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve bulgular kısmında aktarılmıştır.Sonuçta ise literatür ışığında tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between eating addiction and early maladaptive schemas. It is thought that examining the relationship between eating addiction and early maladaptive schemas may contribute to the studies in the future. This study was carried out on the sample of the students of the Istanbul Gelişim University by using Yale eating addiction scale and Young Schema Scale Short Form. In addition, Sociodemographic Data Form which was created by the researcher was used to collect data. The sample of the study consists of 384 university students. Data in the research was analized by using SPSS 24 programme. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used while evaluating the data. While analyzing the research data, Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Spearman Correlation Analysis were used. Within the study, it was studied with a total of 384 individuals 102 (26.6%) male and 282 (73.4%) female, who answered the sociographic data form and survey questions. According to the criteria of Yale Eating Addiction Scale, 7.29% of students were found to be addicted to food. It was determined that there is a statistically significant relationship between eating addiction scale scores between emotional deprivation, pessimism, social isolation/mistrust, enmeshment/dependence, abandonment schema subdimension scores. It was identified that as the level of having negative schemes of individuals increased, the level of eating addiction increased. The relationship between eating addiction and early maladaptive schemas was evaluated in terms of demographic variables and it was reported in the findings section. The results were discussed in the light of the literature and various suggestions were made.