Tiling of cellular structures into the parts according to the density values of SIMP topology optimization
SIMP topoloji optimizasyonunun yoğunluk değerlerine göre parçaların hücresel yapılar ile kaplanması
- Tez No: 643176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında Katı İzotropik Malzeme Cezalandırma (SIMP) yaklaşımı ile topoloji optimizasyonu yapılan parçaların performansını artırmaya yönelik bir yöntem sunulmuştur. SIMP, temel olarak malzemeyi çeşitli yüklere, sınır koşullarına ve kısıtlamalara maruz kalan bir parça üzerinde en optimum şekilde dağıtmayı, böylece parçanın önceden tanımlanmış kısıtlamaları ihlal etmeden bir optimizasyon hedefini karşılamasını amaçlayan yoğunluk tabanlı bir topoloji optimizasyon yöntemidir. Bu yöntemin en belirgin özelliği, malzemeyi parçayı oluşturan sonlu elemanların özkütlesinin 1 ya da 0 olacak şekilde dağıtmasıdır. Yöntem, ara yoğunluğa sahip olan elemanların özkütlesini cezalandırma yöntemi ile 1 veya 0'a yakınsar. Cezalandırma yönteminin amaçlarından biri optimizasyon sonucunda üretilebilir bir çıktı yaratmaktır. Bunun sebebi ara yoğunluktaki elemanlara sahip bir geometrinin üretiminin genellikle mümkün olmamasıdır ama bu elemanların da optimizasyon çıktısına dahil edilmesi daha iyi performansa sahip geometrilerin oluşmasını sağlayabilir. Bu görüşten yola çıkarak, ara yoğunluğa sahip elemanların da kullanılmasını sağlayan bir yöntem geliştirilmiş ve 2 ve 3 boyutlu geometrilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method is proposed to enhance the performance of the parts optimized by Solid Isotropic Material with Penalization (SIMP) method. SIMP is a density-based topology optimization method which basically aims to distribute the material through the part subjected to various loads, boundary conditions and constraints in the optimum way. Thus, the part satisfies an optimization goal without violating the predefined constraints. The most prominent feature of this method is that the densities of the finite elements composing the part are either 1 or 0. The method penalizes the intermediate densities to converge to 1 or 0. One of the reasons behind the penalization is to provide a manufacturable geometry since intermediate density regions are difficult to fabricate. However, inclusion of these regions in the final topology may enhance the performance of the part. Based on this idea, a method is developed to use intermediate densities and it is applied on both 2D and 3D geometries.