18 yaş üstü bireylerin kupa tedavisi (hacamat) hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behavior of individuals over 18 years old about cupping treatment (hijamah)
  1. Tez No: 643177
  2. Yazar: MEHMET YASİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kupa tedavisi binlerce yıllık geçmişe sahip ve birçok topluma mâl olmuş bir geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemidir. Çalışmamızın amacı 18 yaş üstü bireylerin kupa tedavisi hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 1 Kasım 2019 - 29 Şubat 2020 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üstü 348 gönüllü bireyde yürütülmüştür. Sosyodemografik özelliklerin yanı sıra kişilerin kupa tedavisi hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulayan 36 soru ile veriler toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analiz için SPSS 20.0 for Windows programı kullanılmıştır. BULGULAR: Katılımcılar 18 ile 84 arasında olup yaş ortalamaları 42.8'dir. Cinsiyet dağılımında ise %52.8'i, kadın, %47.1'i erkektir. Hastalıkların oluşma nedenlerini katılımcıların %74.1'i stres/kaygı, %56.6'ı beslenme olduğunu düşünmüştür. Tedavileri yalnızca doktorların yaptığını söyleyenler %50'dir. %85.6'sı ilaç dışı tedavilerin olduğunu söylemiştir. %77.6'sının etrafında kupa tedavisi yaptıran birisi vardır. Kupa tedavisini sadece doktorların yapması gerektiğini düşünenlerin oranı %63.5'tir. Katılımcıların %22.7'si daha önce kupa tedavisi yaptırmıştır. En sık yaptırma nedenleri ağrı(%67.1) ve bir hastalık nedeniyledir.(%31.6) Kupa tedavisi yaptırmadan önce %51.9'u arkadaşlarından, %40.5'i akrabalarında bilgi almıştır. %44.3'ü kupa tedavisi yaptırdığı bilgisini doktoruyla paylaşmıştır. Yalnızca %16.5'i, kupa tedavisini doktora yaptırmıştır. Daha önce kupa tedavisi yaptırmamış kişiler, en çok (%47.6) ehil olmayan kişilerin müdahalelerinden çekindiği için yaptırmamıştır. Yaptırmamış kişilerin %62.1'i ilerde yaptırmayı düşünebileceğini belirtmiştir. Katılımcıların %74.1'i sağlık sigortalarının kupa tedavisini karşılaması gerektiğini söylemiştir. Eğitim durumu (p=0.123), cinsiyet, (p=0.753), medeni durum(p=0.088) ve sigara kullanımı(p=0.604) ile daha önce kupa tedavisi yaptırma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Cupping treatment is a traditional and complementary medicine method that has thousands of years of history and has been owned by many societies. The aim of our study is to determine the knowledge, attitudes and behaviors of individuals over the age of 18 about cupping treatment. MATERIAL AND METHODS: Our study was carried out on 348 volunteer individuals over the age of 18 who applied to the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Education Family Medicine Outpatient Clinic between 1 November 2019 - 29 February 2020. In addition to sociodemographic characteristics, datas were collected with 36 questions questioning people's knowledge, attitudes, and behaviors about cupping treatment. SPSS 20.0 for Windows program was used for statistical analysis of the data. RESULTS:Participants are between 18 and 84 and their average age is 42.8. In the gender distribution, 52.8% are women and 47.1% are men.74.1% of the reasons for the occurrence of diseases thought stress / anxiety and 56.6% thought that nutrition. Those who say that only the doctors do the treatments are 50%. 85.6% said that there were non-drug treatments. Someone has had cupping treatment around 77.6% of them. The rate of those who think that only doctors should do cupping treatment is 63.5%. 22.7% of the participants have had cupping treatment before. The most common reasons for having cupping treatment are due to pain (67.1%) and a disease(31.6%). 51.9% received information from their friends and 40.5% received information from their relatives before taking cupping treatment. 44.3% of them shared that they had cupping treatment with their doctor. Only 16.5% had cupping treatment done by a doctor. People who have not previously had cupping treatment, as most of them (47.6%) were afraid of interventions of incompetent people. 62.1% of the people who did not have cupping treatment stated that they may consider having it in the future. 74.1% of the participants stated that health insurance should cover the cupping treatment. There was no statistically significant relationship between educational status(p=0.123), gender(p=0.753), marital status(p=0.088) and smoking(p=0.604)and having cupping treatment before.