Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde pamuk (Gossypium hirsutum Linnaeus) (Malvales: Malvaceae)'ta zararlı yaprak pireleri(Pisighnatha spp.,Zyginidiaspp.) (Heteroptera: Cicadellidae)'ne karşı farklı yüksekliklerdeki farklı renk tuzaklarına ait çekiciliğin ve populasyon durumlarının araştırılması
Investigation of situations of population and attractiveness of different color traps in different heights against leafhopper (Phsygnatha spp., Zyginidia spp.) (Hemiptera: Cicadellidae) pest in cotton in suruç district of Sanliurfa province
- Tez No: 643197
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada pamukta zararlı yaprak pireleri [Pisignatha spp., Zyginidiaspp. (Hemiptera: Cicadellidae)]'nin popülasyon yoğunluğunu belirlemek amacıyla farklı yüksekliklere sahip farklı renk tuzakları kullanılmıştır. Buna göre çalışma, 2019 yılının nisan-eylül aylarında Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde, pamuk arazisinde, çiftçi şartlarında yürütülmüştür. Çalışmada muamele uygulamalarında farklı yüksekliklere (30, 60, 90 ve 120 cm) sahip sarı, yeşil, siyah ve beyaz renk tuzakları kullanılmıştır. Kontrol uygulamasında ise yine aynı yüksekliklere sahip şeffaf renkli tuzaklar kullanılmıştır. Çalışmada zararlının tercih ettiği renk tuzağı yüksekliği, genel olarak pamuk bitkisinin mevcut dönemindeki yüksekliğiyle doğru orantıda seyretmiştir. Ayrıca, zararlı ergin bireylerinin, 13 haftalık sürecin genelinde 'Sarı ve Yeşil renk tuzakları'nı kontrol tuzaklara göre anlamlı olarak daha çok tercih ettikleri ve özellikle de belirli renk tuzaklarına göre ise 'Siyah ve Beyaz renk tuzakları'nı daha az tercih ettikleri belirlenmiştir. Çalışma boyunca sarı renkli tuzakta en fazla 13. haftada 120 cm yüseklikte 1350 ergin veya nimf /tuzak çekerken siyah renkli tuzakta120 cm yükseklikte 0 ergin veya nimf /tuzak en az yaprak piresi çekimi gözlemlenmiştir. Çalışmada, temmuz ayından itibaren hasat sonuna kadar denemede kullandığımız yükseklikler arasında, 30 cm yükseklikte özellikle sarı renk tuzaklarının temmuz ayı sonuna kadar, 60 cm ile 120 cm arasındaki yüksekliklerde ise ağustos ayından sonra sarı ve yeşil renk tuzaklarının kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the population density of pest plant hoppers [Pisignatha spp., Zyginidia spp. (Hemiptera: Cicadellidae)] in cotton, were used different color traps with different heights. Accordingly, the study was carried out in Suruç district of Şanlıurfa province in AprilSeptember in 2019, on cotton plot under the conditions of farmers. In the study; yellow, green, black and white color traps with different heights (30, 60, 90 and 120 cm) were used in treatment applications.In the control application, transparent colored traps with the same heights (30, 60, 90 and 120 cm) were used.In the study, the height of color trap preferred by the pest was in direct proportion with the height of the cotton plant in general in the current period.In addition, it was observed that pest adult individuals preferred the 'Yellow and Green color traps' significantly more than the control traps over the 13-week period and especially less preferred the 'Black and White color traps' compared to certain color traps.Throughout the study, 1350 adults or nymphs / traps pulling with a height of 120 cm in maximum 13th week in yellow trap, and 0 adult or nymphs / traps at least plant hopperpulling with a height of 120 cm in black trap were observed.In the study, it was determined that the yellow and green color traps can be used between the heights we used in the experiment from July until the end of harvest, especially at the height of 30 cm until the end of July, and at the height between 60 cm and 120 cm after August.