Matematik öğretmenlerinin fonksiyon öğretiminde ders imecesi ve çoklu temsilleri kullanabilme düzeylerinin araştırılması
Investigation of mathematics teachers' usage levels of lesson study and multiple representations in teaching function
- Tez No: 643196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı matematik öğretmenlerinin fonksiyon öğretiminde ders imecesi ve çoklu temsilleri kullanabilme düzeylerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarının kullanıldığı tekli durum desenini kullanılmıştır . Araştırmanın katılımcıları Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bir ilde bulunan özel okulda görev yapmakta olan 3 matematik öğretmenidir. Çalışmada ders imecesi döngüleri planlanmış ve öğretmenler ile toplantılar ve gözden geçirme çalışmaları yürütülmüştür. Pilot uygulama 2017 Ekim ayı içinde yapılmış, asıl uygulama 2018 Kasım ve Aralık ayları içinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Öğretmenler, tekli temsil sistemi ve ikili temsil sistemlerini konu ve soru çözümünün gerektirdiği şekilde kullanmışlardır. Üçlü ve dörtlü temsiller çok az kullanılmıştır. Öğretmenlerin fonksiyon öğretim bilgileri incelendiğinde son derslerde ilk derslere göre yeterli ve iyi düzeyde sınıf içi etkinlikler düzenledikleri görülmüştür. Öğrenciler daha fazla olumlu düşünce ifade etmişlerdir. Öğretmenlere meslektaşları tarafından verilen geri bildirimler incelendiğinde genel olarak olumlu olmak ile birlikte olumsuz değerlendirmeler de olmuştur. Öğretmenlerin ders öncesi bir hazırlık yaptıkları, meslektaşları ile fikir alışverişinde bulundukları görülmektedir. Öğretmenlerin ders öğretim stratejilerine ilişkin bir takım çözüm önerileri ve uygulama önerileri bulunmaktadır. Öğretmenler ders imecesi uygulamalarının kendilerini mesleki olarak geliştirdiğini, pedagojik bilgilerinin, pedagojik alan bilgilerinin geliştiğini ve uygulamada zorlanmadıklarını belirterek uygulamayı yapabildiklerini ifade etmişlerdir. Sonuç: Matematik öğretmenlerinin çoklu temsiller ile fonksiyon kavramını öğretme bilgileri iyi düzeyde olmakla birlikte temsillerin ilişkilendirilmesi konusunda eksiklikleri vardır. Matematik öğretmenlerin çoklu temsiller ile fonksiyonu öğretme bilgileri gelişimleri incelendiğinde orta düzeyden iyi düzeye geldiği gözlenmiştir. Öğretmenler ders imecesi konusunda olumlu düşünmekle beraber sistem ve ders kaynaklarının bu konuda geliştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate mathematics teachers' usage levels of lesson study and multiple representations in teaching function. Method: The study conducted with qualitative researches and applied as single state case design. The participants of the research are 3 mathematics teachers who are working in a private high school in a province in the Southeastern Anatolia region. In the study, the lesson study cycles were planned and meetings and reviews were conducted with teachers. A pilot study conducted in October 2017, and main study completed in November and December 2018. Findings: Teachers used single representation system and sometimes a pair of representation systems as required by the subject and question solution. Three or four different representations have rarely been used. When teachers' knowledge of teaching funkctions is examined, they organize adequate and good in-class activities in the last lessons compared to the their first lessons. Students expressed much more positive thoughts about the teaching process in the classes. When the lesson study feedbacks abaut the teachers observed by their colleagues are examined, there are mostly positive and some negative evaluations. It is observable that the teachers made a preparation before the lesson and exchanged ideas with their colleagues before the lesson. Participant teachers have got some solutions' and applications' suggestions abaut class teaching strategies. Theachers stated that the lesson study activities improved their professionall, pedegogical knowledge and pedegogical content knowledge and they did not have much difficulties in the teaching applicaiton and they can the application. Result: Although mathematics teachers' knowledge of teaching the concept of function with multiple representations is at a good level, they have deficiencies in making connections between the representations. In terms of the development of mathematics teachers' function teaching knowledge with multiple representation, they have reached a good level from the middle level. Participant teachers stated that they think pozitively abaut the lesson study application but the education system and course resources should be improved.