Muhafazakâr yahudilik
Conservative judaism
- Tez No: 643201
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tezimizde; Reformist Yahudiler ile Ortodoks Yahudiler arasında bir orta yol benimseyen ve yoğun olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde New York çevresinde yaşayan Muhafazakâr Yahudiler işlenmiştir. Çalışmamızın konusu olan Muhafazakâr Yahudilik, dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, Hareketin tarihi, menşei ve kurucuları üzerinde durulmuştur. Tarihiyle ilgili olarak, hareketin hangi şartlar ve ortamda ortaya çıktığı, Reformcularla Ortodokslardan hangi noktalarda ayrılarak nasıl bir yeni hareket oluşturduğu, tarihi süreçte Rabbi Zacharias Frankel'in“Pozitif-Tarihi Ekol”ünden yeni bir hareket olan Muhafazakâr harekete nasıl gelindiği irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, hareketin gövdesini oluşturan ve ona kaynaklık eden kurumlar tanıtılarak hareket içerisinde bu kurumların rollerine değinilmiştir. Bunun yanında hareketin yan kuruluşları da tanıtılarak, üstlendikleri görevler açısından harekete olan katkıları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde ele alınan diğer bir başlık da, hareketin kurucularının tanıtılması ve hareket içindeki rolleri konusudur. Bu noktada harekete felsefe ve düşünce olarak öncülük eden Zacharias Frankel ve daha sonra hareketin kurumsallaşmasını sağlayan Solomon Schechter'in rolleri üzerinde detaylıca durulmuştur. Ayrıca birinci bölümün sonunda, hareket içerisinde önemli rol oynayan hareketin önemli rabbi ve önderleri hakkında da bilgi sunulmuştur. İkinci bölümde ise, Muhafazakâr Yahudiliğin temel değerleri ve öğretileri, iki aşırı ucu temsil eden Reformist ve Ortodoks Yahudilik' ten farklı olarak yeni bir ideoloji 179 oluşturma çabaları, harekete bir ülkü olarak temel teşkil edecek olan“Katolik İsrail”kavramı gibi önemli kavramlar ve Muhafazakâr Yahudilik ile Siyonizm ilişkisi v.b. konular detaylıca ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Muhafazakâr Yahudiliğin yaşam tarzı olarak benimsediği ibadetleri, adetleri, dinî gün ve bayramları üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise, Muhafazakâr Yahudilik genel olarak Amerikan Yahudiliği içerisinde onun modern versiyonu olarak değerlendirilerek hareketin geleceği ile ilgili görüş ve tartışmalar ve günümüzdeki sorunları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has analyzed Conservative Judaism, a middle ground between Reformist and Orthodox Judasim, and members of which are mainly centered around New York and the surrounding area. We have studied Conservative Judaism in four main sections. The first section has elaborated on the history, origin and the founders of this movement. We have tried to examine under which circumstances and in which environment this movement emerged, how the Reformists and the Orthodox formed a new movement by disagreeing on which issues, and how we arrived from the“Positive-Historical School”of Rabbi Zacharias Frankel (1875) to the new movement of conservatism. This section has also examined the institutions that have been the source and make up the body of the movement and their roles in it. Additionally, this section has touched upon the subsidiary institutions and their contribution to the movement with their tasks and duties. Other topics examined in the first section were the founders of the movement and their roles within the movement. Specifically, the roles of Zacharias Frankel, who has lead the movement in terms of both philosophy and thought, and Solomon Schechter (1915), who has institutionalized the movement was analyzed. The end of the first section also provided information on the key rabbis and leaders of the movement and their significant roles. 181 The second section of the thesis has examined in detail the fundamental values and teachings of Conservative Judaism, their efforts to form a new ideology separate from the Reformists and Orthodox Judaism which represent two extreme opposites, important concepts such as“Catholic Israel”, which acted as an ideal for the movement, and the relationship between Conservative Judaism and Zionism. In the third section, the religious practices, traditions, religious days and holidays that have been adopted as a lifestyle in Conservative Judaism, were elaborated. In the fourth and final section, views and discussions that are related to the future of the movement and also the problems faced by American Jews including Conservative Jews, were discussed as the evaluation of Conservative Judaism within the concept of American Judaism as modern version of it.