Türkiye'de siyasal İslam düşüncesinde Yahudi imajı ?Milli Görüş örneği?
The Jewish imaginary of political Islamic though in Turkey the sample of Milli Görüş movement
- Tez No: 306621
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Türkiye'de son yarım yüzyılda genelde muhafazakâr kesimin desteklediği ve batılılar tarafından `Siyasal İslam' olarak adlandırılan Milli Görüş hareketinin, Yahudiler hakkındaki kanaatleri incelenmeye çalışılmıştır. Dinler Tarihi alanında tez olarak hazırladığımız bu çalışma sosyoloji, tarih, siyaset ve uluslararası ilişkiler gibi disiplinleri yakından ilgilendirmektedir. Çalışmamız bu alanların tümüyle bir şekilde alışveriş içine girmiş ve bu alanlara katkı yapmayı hedeflemiştir. Bununla beraber bu katkıların en önemlisi, çalışmanın bu alanda ülkemizdeki pek çok tartışmaya bilimsel bir alt yapı oluşturmasıdır. Bu yüzden çalışmamızda objektif ve bilimsel kriterlere uyulmaya gayret edilmiştir. Birinci bölümde, etraflıca anlaşılması için Yahudilik ve Yahudi tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'de son yüzyıldaki Yahudilerle ilgili kanaatlerin değişmesinde son derece önemli olan Siyonizm ideolojisi, İsrail ve İsrail devletinin uygulamalarından kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Milli Görüş hareketinin kurucusu Necmeddin Erbakan'ın hayatı ve kişiliği ile birlikte, hareketin tarihi süreci ve kurulduğu günden beri oluşturduğu kurumlar belirtilmeye çalışılmıştır. Bu noktada, hareketin ortaya çıkmasından günümüze kadar geçirdiği evreler dikkate alınarak, Erbakan'ın kişiliği ve fikirlerinin belirleyiciliği, Yahudilik ve dünyayı algılamadaki etkisinin boyutu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, konunun daha iyi anlaşılması için genelde dünyada, özelde Milli Görüş hareketinde Yahudilerle ilgili kanaatleri belirleyen alanlar incelenmeye çalışılmıştır. Yine bu bölümde başta Erbakan olmak üzere parti yöneticileri ile yapılan görüşmeler, basında çıkan yazılar ve ropörtajlardan istifade edilmeye çalışılmıştır. Bu konudaki kanaatler mümkün olduğunca çeşitlendirilmeye çalışılarak farklı görüşler aktarılmış ve genel kanaat bulunmaya çalışılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak için Milli Görüş hareketinin dünyayı nasıl algıladığı, nasıl bir perspektifle olayları değerlendirdiği, bu tür bir perspektifin konuyla ilgili nasıl bir tesir bıraktığı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın son bölümünde ise hareketin mensuplarıyla yapılan anketler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it?s aimed to discuss the Jewish Imaginary of Milli Görüş Movement. At first we have to say that, if we literally translate the word ?milli? as ?national?, it will cause some misunderstandings. We can translate the concept of ?milli?, as ?religious?. We can find this concept (Bakara, 2/120, 135; Nisa, 4/125 etc? verses of Koran). It?s possible to describe shortly the ?Milli Görüş Movement?, a whole organization including the political parties, educational establishments, press, and labor unions, under the leadership of Necmettin Erbakan (the late president).In this thesis at first it?s examined the Jews in Islamic History and geography. The Jews from viewpoint of Christians and the other non-Muslim publics is another subject of this thesis.Arabs and other Muslim groups, the Jewish Imaginary of Turks, including Nationalists, Communists, and Left wings are some parts of contents of this study. At last the Jewish Imaginary of Milli Görüş Movement is the main subject of this thesis.We have interviewed with some important members of administrative committee of Milli Görüş, including the late president, the founder leader of this movement, Necmettin Erbakan. Conducting the poll is another source of information of this study. The concepts of Judaism, Jews, Anti-Semitism, Zionism, Christian Jews and Promised Land are also discussed in this thesis.The Milli Görüş is a dynamic Movement, not because its internal condition but also because of Turkey?s special conditions, it?s difficult to line of this movement. Some parties of this movement have banned through the extraordinary or the Constitutional courts of Turkey. As a result of this situation, cleavage of these parties is an inevitable manner.There are some different parties, including the government party AKP and the two others, that growth from Milli Görüş in Turkey.Today, it?s very difficult to determine which party and which party?s members are the real representatives the Milli Görüş. Not only in Turkey but also in European countries, there are many institutions belong to this movement.