STEM eğitimi almış sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri öğretiminde yaşadıkları kaygı düzeyleri ve STEM temelli ders etkinlikleri hakkındaki görüşleri
STEM-level elementary school teachers' anxiety levels in science teaching and their views on STEM-based course activities
- Tez No: 643256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KINIK TOPALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM (Bilim), (Teknoloji), (Mühendislik) ve (Matematik) eğitimi almış sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri öğretiminde yaşadıkları kaygı düzeylerini ve STEM temelli ders etkinlikleri hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmaya 2019-2020 eğitim öğretim yılında özel bir eğitim kurumunda görev yapan ve STEM eğitimi almış 250 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda kavramsal bölümde literatür incelemesi yapılmıştır. Literatürde STEM eğitimi hakkında bilgi verilmiş ve STEM eğitiminin dünyadaki diğer ülkelerde uygulanma biçimleri ele alınmıştır. Bunun yanında fen öğretim kaygısı kavramı incelenmiş ve genel olarak öğretmenlerin fen öğretimi konusunda yaşadıkları genel sorunlara değinilmiştir. Kavramsal bölümün sonunda dünyada ve Türkiye'de konuyla ilgili yapılan araştırmalar özetlenmiştir. Araştırmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada karma yöntem çeşitlerinden“sıralı açıklayıcı desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında veri toplama aracı olarak“Fen Öğretimine Yönelik Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma örneklemi özel bir eğitim kurumunda görev yapmakta olan 250 sınıf öğretmeninden oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin analizi istatistiksel paket programı olan Statitical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlere ait betimleyici bilgiler ise tablolar şeklinde verilmiştir. Yapılan normallik analizi sonucunda histogram grafiği ve normallik test istatistiği olan Kolmogorov- Smirnov testi incelenerek verilerin normal dağılımdan gelmediği tespit edilmiştir. Bu nedenle analize non-parametrik testler ile devam edilmiştir. Cinsiyet, eğitim durumu ve STEM eğitimi alma durumu değişkenlerine göre ölçek puanlarını karşılaştırmak için Mann Whitney U testi kullanılırken; yaş, öğretmenlik mesleğini yapma süresi ve görev yapılan bölge değişkenlerine göre ölçek puanlarını karşılaştırmak için Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılığın olup olmadığını belirlemek için Kruskal Wallis H testi kullanılırken, anlamlı farklılıkların olması durumunda farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada 10 sınıf öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme metodu ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel verileri elde edebilmek için 10 sınıf öğretmenine araştırmacı tarafından geliştirilen 7 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Verilen cevaplar ses kaydı alınarak kaydedilmiş ve deşifre edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin fen öğretmeye yönelik kaygı düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin fen öğretme kaygılarının cinsiyete göre istatistiksel olarak farklılık gösterdiği, bayanların erkeklere göre daha kaygılı oldukları görülmüştür. Araştırmada yapılan görüşmelerde, öğretmenlerin müfredatı zamanında yetiştirememe kaygısının fen dersiyle birlikte yürüttükleri STEM uygulamalarına ayrılan zamanın yetersiz kalması ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular alan yazında mevcut diğer araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak literatüre olan katkı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the level of anxiety experienced by STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) trained elementary school teachers in the teaching of science and their views on STEM-based course activities. 250 class teachers who worked in a private educational institution and were trained in STEM participated in the 2019-2020 academic year. In line with the purpose of the research, a literature review was made in the conceptual section. In the literature, information about STEM education is given and the ways in which STEM education is applied in other countries around the world are discussed. In addition, the concept of science teaching anxiety was examined and the general problems that teachers experienced about science teaching were mentioned. At the end of the conceptual part of research done on the subject in the world and Turkey are summarized. Both quantitative and qualitative research methods were used in the method of the research. Sequential explanatory design was used as a mixed method strategy. In the quantitative part of the research,“Anxiety Scale for Science Teaching”was used as a data collection tool. The sample of the research was composed of 250 primary school teachers working in a private educational institution. Analysis of the data obtained was conducted using statitical package program Statitical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0. The description of the teachers participating in the study is given in the form of tables. As a result of the normality analysis, the Kolmogorov-Smirnov test, histogram graph and normality test statistics, was examined and it was determined that the data did not come from the normal distribution. Therefore, the analysis was continued with non-parametric tests. When using Mann Whitney U test to compare scale scores according to gender, education level and STEM education status variables; Kruskal Wallis H test was used to compare scale scores according to age, teaching profession duration, and region variables. The Kruskal Wallis H test was used to determine whether there was significant differences between the groups, while the Mann Whitney U test was used in binary comparisons to determine which groups of differences were between if there were significant differences. Interviews were conducted with 10 classroom teachers in the study with a semi-structured method of interview. 7-question semi-structured interview form developed by researchers to 10 classroom teachers were applied to obtain qualitative data in the study. The answers were recorded and deciphered by recording audio. According to the results of the elementary school teachers for science teaching anxiety levels were usually above average. Additionally, it was understood that teaching of science anxiety of the elementary school teachers in terms of gender showed statistically significant differences, women were more anxious than men. In interviews, it was revealed that the concern that teachers could not train the curriculum in a timely manner was related to the lack of time allocated to STEM applications carried out with the science joint. As a result of the research, the findings obtained were compared with other research results in the literature and the contribution to the literature was revealed.