Endüstri 4.0 uygulamalarının işletmelerin finansal faaliyetleri üzerindeki etkilerinin Malmquist Tekniği ile hesaplanması
Calculation of the effects of Industry 4.0 applications on the financial activities of enterprises with Malmquist Technique
- Tez No: 643257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya, Internet'in son 20 yılda yaygınlaşması ile 20. Yüzyılın aksine çok hızlı bir şekilde değişiyor ve dönüşüyor. 21. Yüzyıl uzun zaman alması gereken değişimlerin kısa zamanda gerçekleştiği ve değişimin zorunluluk olduğu bir dönem olarak tarihteki yerini almaktadır. Değişim her geçen gün hızını arttırmaktadır. Hayatın, yaşam biçimlerinin, tüketim alışkanlıklarının da aynı hızda değiştiği bu dönemde işletmelerin de hayatlarını sürdürmeleri için zamanın ruhuna ayak uydurmaları gerekmektedir. İşletmeler için zamanın ruhunu ayak uydurmak Endüstri 4.0.'ın gereklerini yerine getirmek için çalışmalara başlamış bulunmaktadır. İşletmelerin ortaya çıkış amaçlarının karlılık olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan ve teknoloji yatırımları yaptığı düşünülen 30 şirketin Malmquist Toplam Faktör Verimliliği ile 10 yıllık bilançolarındaki verileri kullanılarak Endüstri 4.0 yatırımlarının ciroya yansımasının değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken firmalar amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Malmquist Toplam Faktör Verimliliğinin değişkenlerinden birisi olan teknolojideki değişim kullanılmış ve bu değişkenin birden büyük ya da küçük olması durumu bize teknolojideki değişimin etkisini göstermiştir. Literatür çalışması sonucunda belirlenen girdiler özkaynaklar, ticari alacaklar, banka kredileri ve maddi duran varlıklar iken çıktılar ise ciro ve kardır. Ölçümlerin bize verdiği sonuca göre firmaların son 10 yıldaki değişimlerinin ortalamasında teknolojideki değişimin etkisi az da olsa artış göstermiş ve olumlu yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike the 20th century, the world is changing and transforming very rapidly in the last 20 years with the spread of the Internet. 21st century takes its place in history as a period in which changes that should take a long time take place in a short time and change is imperative. Change is increasing its speed day by day. In this period, while life, life styles and consumption habits change at the same speed, businesses need to keep up with the spirit of the time to survive. It has begun to work to keep up with the spirit of the time for businesses to fulfill the requirements of Industry 4.0. Based on the fact that the main existence reason of busineses is profitability, the evaluation of Industry 4.0 performance with Malmquist Total Factor Efficiency method has been made by using the data in their 10 year balance sheets for 30 companies which are traded in Borsa Istanbul and considered to have made technology investments. While making this evaluation, firms were determined by purposeful sampling method. Change in technology, which is one of the variables of Malmquist Total Factor Productivity, has been used, and the fact that this variable is greater than one or less has shown us the effect of the change in technology. The inputs determined as a result of the literature study are equities, trade receivables, bank loans and tangible fixed assets, while the outputs are turnover and profit. According to the results of the measurements, the effect of the change in technology on the average of the changes in the last 10 years of the companies has increased slightly and has been positively affected.