Yetişkinlerde evlilik uyumu ile empatik tutum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marital adjustment and empathic attitude
  1. Tez No: 643264
  2. Yazar: NESLİŞAH ADEMPİRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerde evlilik uyum düzeylerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi ve evlilik uyumu ile empatik tutum arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde yaşayan 402 (309 kadın, ort yaş: 36,40; 93 erkek, ort yaş: 37,0) evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu (KBF), Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) ve kullanılmıştır. Araştırmamız sonucunda elde edilen bulgulara göre katılımcıların EUÖ'nden aldıkları puanlar ile empatik eğilim düzeyleri arasında anlamlı düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların EUÖ'nden aldıkları puanların cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyi, eşin çalışma durumu, geniş ya da çekirdek aile olarak yaşama durumu, eşlerle tanışma biçimine göre farklılaşmadığı, buna karşın EUÖ'nden alınan puanların yaş, çocuk sayısı, evlilik süresi ve eşlerin tanışmadan önceki flört süresine göre farklılaştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between marital adjusment and demographic variables, and empathic attitude in adults. The sample of the study includes 402 married individuals (309 females, mean age: 36,40 males, mean age: 37,0). In order to collect data, Marital Adjustment Test (MAT), Empathic Tendency Scale (ETS), and Personal Information Form (PIF) were used. According to the results of this study, marital adjustment scores of participants were found to be positively correlated with ETS scores. There was no relationship between sex, educational level, income, spouse's employment status, household structure and being an arranged marriage or not. However, the total score of MAT differed according to age, number of children, marriage duration and dating duration before marriage.