Belediye bütçelerinin dış denetimi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
External audit of municipal budgets: The case of İstanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 643277
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi (Maliye) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kamu kurumlarının denetlenmesi modern devletlerin tümünde demokrasinin ve etkinliğin temel taşlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Özellikle de günümüzde kamu hizmetlerinin önemli bir kısmını yerine getirmekte olan belediyelerin denetlenmesi, ayrı bir önem arz etmektedir. Çağdaş toplumların seçmenleri, belediyelerin bu hizmetleri etkin olarak yerine getirip getirmediklerini ve bütçelerini kanunlara uygun olarak harcayıp harcamadıklarını denetlemek istemektedirler. Ancak tüm seçmenlerin belediyeleri tam anlamıyla profesyonel bir şekilde denetlemelerini sağlayacak idari, hukuki ve mali bilgilere yeterince sahip olmaları mümkün değildir. Dolayısıyla bu noktada devreye denetim kurumları girmektedir. Çağdaş ülkelerin neredeyse tamamında bu denetim kurumu Sayıştay olmaktadır. Ülkemizde de belediyeler üzerinde mali denetimleri gerçekleştirmekle görevli olan kurum Sayıştay'dır. Sayıştay belediyeleri TBMM ve dolayısıyla da vatandaşlar adına denetlemekte ve denetim sonuçlarını raporlar halinde TBMM'ye sunmakta ve kamuoyuyla paylaşmaktadır. Sayıştay bu sayede ülkemizde demokrasi anlayışının gelişmesine, denetimlerin etkinliğine ve hukukun üstünlüğü ilkesine olan inancın artmasına katkı sağlamaktadır. Bu tez, Sayıştay tarafından yayınlanan denetim raporları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan çeşitli raporlardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Tezin amacı Sayıştay tarafından genelde tüm belediyeler, özelde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinde gerçekleştirilen denetimlerin analiz edilmesidir. Bu amaçla, Sayıştay tarafından gerçekleştirilen denetimlerin gerçekleştirilme şekli, etkinliği, sıklığı ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Audit of public institutions is considered as one of the cornerstones of democracy and efficiency in all modern states. Particularly, the audit of the municipalities that are performing an important part of public services today has a special importance. Citizens of modern societies want to check whether municipalities are actively delivering these services and whether they spend their budgets in accordance with the law. However, it is not possible for all citizens to have sufficient administrative, legal and financial information to enable them to fully audit the municipalities in a professional manner. Therefore, at this point, audit institutions are involved. In almost all modern countries, this audit institution is the Court of Accounts (SAI). Also in our country, the institution responsible for carrying out financial audits on municipalities is the Court of Accounts (SAI). SAI audits the municipalities on behalf of the Turkish Grand National Assembly (TGNA) and therefore on behalf of the citizens and presents the results of the audits to the TGNA in reports and shares them with the public. In this way, SAI contributes to the development of the understanding of democracy and increased belief to the effectiveness of the audits and to the rule of law in our country. This thesis has been prepared by using the audit reports published by SAI and various reports published by the Istanbul Metropolitan Municipality. The aim of the thesis is to analyze the audits carried out by the SAI on all municipalities in general and on Istanbul Metropolitan Municipality in particular. For this purpose, the manner, effectiveness, frequency and results of the audits carried out by the SAI were examined.