Yüzme branşında uygulanan miyofasyal gevşetme yönteminin motorik performansa etkisi
The effect of myofascial relief method on motorical performance applied in swimming branch
  1. Tez No: 643278
  2. Yazar: FİKRİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antrenör ve spor bilimciler antrenman ve müsabaka programları yoğun olan yüzücülerin egzersiz öncesi ısınma faaliyetlerinde foam roller uygulamasını miyofasiyal gevşetme tekniği olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada 50 m yüzme hız testi ve anaerobik gücü tespit etmek amacıyla dikey sıçrama testi uygulanarak yüzücülerin motorik performans üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma 15 kontrol 15 deney grubu olmak üzere toplamda 30 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu ortalama 18,3±0,4 yaş, 177,8±5,8 cm boy ve 74,0±7,9 kg ağırlığa sahipken deney grubu 18,7±0,8 yaş, 180,3±5,8 cm boy ve 71,7±4,4 kg ağırlık ortalamasına sahiptir. Tüm katılımcılara sekiz hafta boyunca yüzme eğitimleri öncesi dinamik ısınma egzersizleri uygulanmıştır. Deney grubuna ise ilaveten bölmeli köpük silindir egzersizleri uygulanmıştır. Tüm katılımcıların ön test ve son test olarak dikey sıçrama ve 50 m yüzme testi ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS statistics 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trainers and sports scientists use foam roller application as a myofascial relaxation technique in pre-exercise warm-up activities of swimmers with intense training and competition programs. In this study, the effects of swimmers on physiological performance were investigated by applying 50 m swimming speed test and vertical jump test to determine anaerobic power. This study was carried out with a total of 30 people, including 15 control and 15 experimental groups. The control group had an average age of 18.3 ± 0.4 years, a height of 177.8 ± 5.8 cm and a weight of 74.0 ± 7.9 kg, while the experimental group had a mean of 18.7 ± 0.8 years, 180.3 ± 5.8 cm height and 71.7 ± 4.4 kg weight. Dynamic warm-up exercises were applied to all participants prior to swimming training for eight weeks. In addition, foam roller exercises were applied to the experimental group. Vertical jump and 50 m swim test measurements were made as pre-test and post-test for all participants. The data obtained as a result of the study were analyzed using IBM SPSS statistics 25.0 program.