Siber operasyonlar ve Jus Ad Bellum
Cyber operations and Jus Ad Bellum
  1. Tez No: 643282
  2. Yazar: KAAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BLEDA RIZA KURTDARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmanın konusunu siber operasyonların uluslararası hukukun hangi koşullarda kuvvete başvurulabileceğini inceleyen dalı jus ad bellum çerçevesinde değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, her ne kadar siber operasyonlar uluslararası hukukun konuyla ilişkilendirilebilecek diğer alanları açısından da ele alınmışsa dahi, siber operasyonların kuvvet kullanma teşkil edip etmeyeceği ve kuvvet kullanma teşkil ettiği takdirde hangi hallerde saldırı yahut silahlı saldırı eşiğine erişip söz konusu siber operasyona karşılık uluslararası hukuka uygun bir şekilde kuvvet kullanımına yol açabileceği hususu çalışmanın esas odak noktasını oluşturmaktadır. Uluslararası hukukun genel kaynaklarını oluşturan uluslararası sözleşmeler, uluslararası teamül hukuku ve genel hukuk ilkelerinin mevcut yargı kararları ışığında ve öğretide ileri sürülen görüşler çerçevesinde konu açısından yorumlanmasıyla oluşturulmuş bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle jus ad bellumun genel esasları özetlenmekte, akabinde siber operasyonların uluslararası hukuk normları kapsamında ne şekilde değerlendirilebileceği irdelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü, siber operasyonların hangi koşullarda uluslararası hukuku ihlal ettiğine dair kademeli bir inceleme sağlamaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise siber operasyonların sorumlu devlete atfedilebilmesi hususu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns itself with the evaluation of cyber operations within the framework of jus ad bellum, the branch that examines under which conditions it is possible to resort to force in accordance with international law. Although the main focus of this thesis is to evaluate whether cyber operations may constitute the use of force, aggression, or armed attack, and if they do, how a state may respond to them in accordance with the international law; other topics related to these questions are also reviewed with the aim of providing integrated analysis of the subject. This tripartite research has been formed by interpreting international conventions, international customary law, and general legal principles, which constitute the general sources of international law, in the light of judicial decisions and within the framework of opinions put forward in the doctrine. The first part of the thesis summarizes the general principles of jus ad bellum and then assess cyber operations in the context of international legal norms. The second part of the thesis provides a graded examination of the circumstances in which cyber operations may violate international law. The third part of the study focuses on the issue of attribution of cyber operations to the responsible states.