السهعغة الحدشة في دعهة الأنبياء من خلال القرآن الكريم
Kur'ân-ı Kerîm çerçevesinde peygamberlerin davetinde güzel öğüt beautiful advice in the ınvitation of the prophets in the framework of the holy Quran
- Tez No: 643281
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Güzel öğüt, Ġslam'ın çağrısındaki en önemli ve en yaygın yöntemlerden biridir. Öyle ki güzel öğüdün insanın ruhu üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Bu yöntem, kiĢileri hakikat yoluna davet etmede, kiĢilerin bu davete icabet etmesini sağlayan bir yaklaĢımdır. Kur'an-ı Kerimde iyi iĢleri teĢvik eden vaazlar ile ilgili çok sayıda bahsin geçtiği görülmektedir. YumuĢaklık, ağırbaĢlılık, sıkıntılı anlara dair kıssalar gibi farklı yaklaĢımları içermektedir . Güzel öğüt, peygamberlerin insanlarla iletiĢim kurmasını sağlamakla birlikte, kiĢilerin peygamberlerin davetini kabul etmelerini ve Allah'ın emir ve yasaklarına riayet etmelerini sağlamakta ve Peygamberlerin, kiĢileri Allah'ın yoluna davet etme esnasında karĢılaĢtıkları zorluklara yönelik sabırlarını göstermektedir . Kur'an-ı Kerim, Allah yoluna yönelik yapılan davet çağrısında herkesin yararına olan çok sayıda vaaz örneklerini içermektedir. Anahtar Kelimeler : Peygamberler, Vaaz, Güzel Öğüt, Tavsiyeler
Özet (Çeviri)
A good advice is one of the most important and widespread methods of Islamic advocacy, as it has a great impact on the soul of a person, as it is a way to respond to those invited to the path of truth, It is part of the mission of the prophets in the call, and the sermon was mentioned in many places in the Holy Qur'an that encourage the good deeds of the works, and warns of their disadvantages through carrots, softness, intimidation, distress and parables. And the statement of the prophets 'dialogue with their people and their methods of luring them to accept the invitation and staying away from what they were away from without God, and then showing the patience of the prophets about the harm of their people, because they were exposed to various types of harm for the word of truth, as well as the statement of the Qur'anic verses in which a word of sermon was presented, and detailing each verse and statement Their destination. The Holy Qur'an is full of sermons in calling to God only, and it requires research and focus in its purposes and taking what is common to the benefit of all. Keywords :Prophets, Beautiful Advice, Advice. إف السػعطة الحدشة مغ أىع أساليب الجعػة الإسلبمية كأكسعيا انتذا ا ر إذ إف تأثيخىا عطيع في نفذ الإنداف فيي شخيق لاستجابة السجعػيغ إلى شخيق الحق, فيي جدء مغ ميسة الأنبياء في الجعػة، ك قج جاء ذكخ السػعطة في العجيج مغ السػاضع في الق ا خف الكخيع التي تذجع عمى محاسغ الأعساؿ, كتشبو عمى مداكئيا مغ خلبؿ التخغيب كالميغ, كالتخىيب كالذجة كضخب الأمثاؿ. كبياف محاكرة الأنبياء لأقػاميع كشخقيع في استج ا رجيع لقبػؿ الجعػة كالابتعاد عسا كانػا يبعجكف مغ دكف الله - , كمغ ثع بياف صبخ الأنبياء - - عمى أذػ أقػاميع, فأنيع تعخضػا - لسختمف أنػاع الأذػ مغ أجل كمسة الحق, ككحلظ بياف الآيات الق آ خنية التي كردت فييا كمسة مػعطة، كتفريل كل آية كبياف السقرج مشيا. فالق آ خف الكخيع مميء بالسػاعع في الجعػة إلى الله- فقط يتصمب البحث كالتخكيد في - مقاصجىا كأخح ما يعع بالفائجة لمجسيع. الكمسات السفتاحية: الجعػة، التخغيب، التخىيب، الربخ، السػعطة .