Dijital emek platformları ve sendikalar
Digital labour platforms and trade unionism
  1. Tez No: 643283
  2. Yazar: NİL BELGİN BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital emek platformları, teknolojik gelişmelerin günümüzde sermayeye sağladığı birçok avantajdan biridir. Dijital platformlar aracılığıyla kurulan iş ilişkileri sayesinde, işletmeler ihtiyaç duydukları anda ve ihtiyaç duydukları süre zarfında, herhangi bir sosyal maliyete katlanmaksızın, aradıkları beceri seviyesindeki işgücüne ulaşabilme imkânına sahip olmaktadırlar. Dijital platform çalışma modeli, aynı zamanda geleneksel iş ilişkilerinde işverenlerin katlandığı sosyal maliyetler dışındaki birçok riski de işçi sınıfına dışsallaştırmaktadır. Sermayenin aksine bu durum çalışanlar için bir dezavantaj yaratarak, çalışma hakları bakımından kayıplar yaşamasına ve geleneksel iş ilişkisindeki yasal koruma kapsamı dışında kalmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada dijital platformların yapısı ve platform çalışanlarının çalışma koşulları incelenecektir. Son olarak platform çalışanlarının dijital platform çalışma modelinden kaynaklanan sorunlara karşı mücadelesi, sendikal haklar çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital labor platforms are one of the many advantages that technological developments provide to busineses today. Thanks to the labour relationships established through digital platforms, businesses have the opportunity to reach the workforce at the skill level they seek, whenever they need it and during the time they need, without incurring any social costs. The digital platform working model also externalizes many risks to the workers, apart from the social costs incurred by employers in traditional business relationships. Contrary to busineses, this creates a disadvantage for workers, leading to losses in terms of working rights and being outside the scope of legal protection in the traditional business relationship. In this study, the structure of digital platforms and working conditions of platform workers will be examined. Finally, the struggle of platform workers against problems arising from the digital platform working model is evaluated within the framework of trade union rights.