Üreticinin ayıplı malın sebep olduğu zararlardan sorumluluğu
Liability of the producer for damages caused by defective product
  1. Tez No: 643293
  2. Yazar: ULUÇ ALİ KARYOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
AB Konseyi'nin 25 Temmuz 1985 tarihli 85/374/AET sayılı Direktifi ile üreticiye ayıplı malın sebep olduğu zararlar nedeniyle kusursuz sorumluluk getirilmiştir. Mevzuatımızın AB mevzuatı ile uyumlu olması hedeflendiğinden, 12 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'nda üreticinin sorumluluğuna ilişkin hükümler Direktif'te yer alan hükümleri esas almıştır. Bu çalışma ile amaçlanan, üreticinin ayıplı malın sebep olduğu zararlardan sorumluluğu konusunun mevcut düzenlemeler, 12 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7223 sayılı ÜGTDK ve 85/374 sayılı AB Konsey Direktifi kapsamında incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The Council Directive 85/374/EEC of 25 July adopts liability without fault of the producer for damages caused by defective product. As it is aimed to harmonize our legislation with EU legislation, the provisions regarding the producer's responsibility in the Product Safety and Technical Regulations Code No. 7223 which will enter into force on March 12, 2021, are based on the provisions of the The Council Directive 85/374/EEC of 25 July. The aim of this study is to examine the liability of the producer for damages caused by defective product within the scope of both the existing regulations, the Code No. 7223 which will enter into force on 12 March 2021, and the Council Directive 85/374/EEC of 25 July.